Akcie na moskevské burze po částečném obnovení obchodování posilují

Moskevská burza dnes po měsíci částečně obnovila obchodování s akciemi, většina titulů po zahájení výrazně zpevnila.

Moskevská burza dnes po měsíci částečně obnovila obchodování s akciemi, většina titulů po zahájení výrazně zpevnila. Burza byla zavřená od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, kdy trh zažil strmý pád.

Hlavní akciový index MOEX, který je denominovaný v rublech, v úvodu vykazoval růst asi o deset procent zhruba na 2740 bodů. Dolarový index RTS ale přibližně čtyři procenta ztrácel a pohyboval se kolem 892 bodů.

Komu se na burze daří?

Výrazné zisky si v úvodu obchodování připisovaly energetické tituly, které těžily z růstu ceny ropy. Plynárenský gigant Gazprom přidával zhruba 20 procent, dvouciferné zisky měly také akcie firem Lukoil a Rosněfť.

Dál zpevňuje i ruský rubl, který už ve středu posílilo oznámení prezidenta Vladimira Putina, že Moskva napříště za dodávky plynu do Evropy nebude přijímat platby v eurech ani dolarech, ale v ruské měně.

Roste i Sberbank

Nárůst zhruba o 23 procent vykazovaly akcie těžaře niklu a palladia Norilsk Nickel a navzdory západním sankcím zaměřeným na ruské banky posílily také akcie VTB a Sberbank. Vzhledem k tomu, že většina evropského vzdušného prostoru byla pro ruská letadla uzavřena, propadly akcie ruského leteckého dopravce Aeroflot, v jednu chvíli asi o 20 procent, než ztrátu zmírnily zhruba na pět procent.

Zdroj: ČTK

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.