Akcie v USA kvůli obchodnímu sporu a ECB vzrostly, euro posílilo

Rozdílové smlouvy články Akcie v USA kvůli obchodnímu sporu a ECB vzrostly, euro posílilo


Akcie ve Spojených státech posílily. Náladu na trhu zlepšil příznivý vývoj v obchodním sporu mezi Spojenými státy a Čínou a nová stimulační opatření představená Evropskou centrální bankou.

Index Dow Jones stoupl o 45,41 bodu, tedy 0,17 procenta, na 27.182,45 bodu. Dow Jones posílil již sedmou seanci za sebou, což je nejdelší růst indexu od května. Širší index Standard & Poor’s 500 se zvýšil o 8,64 bodu, neboli 0,29 procenta, na 3009,57 bodu. Index technologického trhu Nasdaq vzrostl o 24,79 bodu, čili 0,3 procenta, na 8194,47 bodu.

Americký prezident Donald Trump ve středu pochválil Čínu za rozhodnutí zrušit cla na některé americké léky na rakovinu a další zboží. Současně o dva týdny odložil plánované zvýšení cla na zboží z Číny za 250 miliard USD. Většina analytiků se shoduje, že ústupky jsou krokem správným směrem, nevěří však, že způsobí průlom v obchodním jednání.

Investoři přivítali dnešní rozhodnutí ECB. Ta poprvé od roku 2016 snížila depozitní sazbu na nové rekordní minimum a představila nový program nákupu dluhopisů. Slíbila také, že bude v nákupech dluhopisů pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné, a ukončí je krátce před tím, než začne zvyšovat základní úrokovou sazbu.

Nejlépe si vedly technologické společnosti, které jsou citlivé na vývoj obchodu. Vysoký růst zaznamenali také výrobci spotřebního zboží. Jediným ztrátovým sektorem byl dnes energetický, protože ceny ropy klesly. Kvůli horšímu hodnocení od finanční společnosti Wells Fargo oslabily také akcie průmyslových firem Deere a Caterpillar.

Euro smazalo počáteční ztráty vůči dolaru a posílilo. Reagovalo tak na oznámení ECB, která představila nová stimulační opatření, ta však byla mírnější, než trh čekal. Japonský jen pak klesl kvůli zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou.

V závěru obchodování euro vůči dolaru posílilo o půl procenta na 1,1065 USD a k jenu o 0,8 procenta na 119,65 JPY. Dolar vůči jenu stoupl o 0,3 procenta na 108,13 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,3 procenta na 98,37 bodu.

Zdroj: ČTK

Tagged , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor: AH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com