Americké akcie výrazně posílily, pokles cen ropy zmírnil obavy z inflace

Americké akcie dnes výrazně posílily. Pokles cen ropy a údaje o výrobních cenách ve Spojených státech pomohly zmírnit obavy investorů z inflace.

Americké akcie dnes výrazně posílily. Pokles cen ropy a údaje o výrobních cenách ve Spojených státech pomohly zmírnit obavy investorů z inflace. Pozornost se nyní soustředí na měnovou politiku americké centrální banky (Fed). Předpokládá se, že Fed ve středu poprvé za tři roky přikročí ke zvýšení úrokových sazeb.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 1,82 procenta a uzavřel obchodování na 33.544,34 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 2,14 procenta na 4262,45 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil dokonce o 2,92 procenta na 12.984,62 bodu.

Cena severomořské ropy Brent dnes poprvé od začátku března klesla pod 100 dolarů za barel. Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že meziměsíční růst výrobních cen v USA v únoru zpomalil na 0,8 procenta z lednových 1,2 procenta. Únorový růst tak byl o něco pomalejší, než očekávali analytici. Ti jej podle agentury Reuters odhadovali na 0,9 procenta.

Očekává se, že Fed ve středu zvýší svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Banka by rovněž mohla naznačit, jakým tempem bude ve zvyšování úroků pokračovat v příštích měsících.

Zdroj: ČTK

2 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *