Barnier: Domluvit budoucí vztahy EU a Británie bude obtížné

Rozdílové smlouvy Novinky Barnier: Domluvit budoucí vztahy EU a Británie bude obtížné

Začátek vyjednávání o budoucí podobě vzájemných vztahů mezi Evropskou unií a Británií ukázal zásadní rozdíly v představách a požadavcích obou stran. Zatímco Londýn by spíše chtěl několik oddělených smluv, Brusel usiluje o jedinou komplexní dohodu. Na závěr prvního kola rozhovorů to dnes řekl šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier. Dosažení dohody do konce roku je přitom podle něj stále možné, i když bude obtížné.

Složitá jednání zahájená měsíc po britském odchodu z EU rozhodnou mimo jiné o tom, za jakých podmínek bude proudit zboží či služby přes Lamanšský průliv či o obranné a bezpečnostní spolupráci. Vyjednavači tento týden odděleně debatovali o více než desítce tematických oblastí.

Podle Barniera se zásadní rozpory ukázaly například v otázce sladění podmínek hospodářské soutěže. Brusel a Londýn mají dlouhodobě rozdílné pohledy na to, jaké klimatické, sociální či daňové standardy by měla Británie dodržovat, aby získala přístup na unijní jednotný trh.

Další spor se podle šéfa unijních vyjednavačů točil kolem práv na rybolov v britských vodách. Zatímco Londýn je chce vyjednat mimo rámec obchodní dohody, Brusel trvá na jejich začlenění do smlouvy.

Dohoda je možná, i když bude obtížná,“ zhodnotil dnes před novináři Barnier úvodní kolo jednání.

Na něj by měly navázat další několikadenní vyjednávací etapy, které se budou střídavě konat v britské a unijní metropoli a opakovat se ve dvou až třítýdenních cyklech. Zatím je jich do května naplánováno šest.

Na dokončení jednání a schválení případných smluv mají Brusel a Londýn jen deset měsíců. Termín, který je podle unijních činitelů extrémně krátký, by Britové mohli oddálit, pokud by do poloviny roku požádali o prodloužení přechodného období. Britský premiér Boris Johnson ale tuto možnost vehementně odmítá. Británie musí v přechodném období dodržovat unijní pravidla, na jejich podobu ale již nemá žádný vliv.

Zdroj: ČTK

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor: AH

Jeden komentář ke článku: “Barnier: Domluvit budoucí vztahy EU a Británie bude obtížné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com