Český akciový index PX letos stoupl o 13 procent na 1116 bodů

Rozdílové smlouvy články Český akciový index PX letos stoupl o 13 procent na 1116 bodů

České akcie letos stouply podle indexu PX o 13 procent, index končí rok na téměř 1116 bodech. Vyplývá to z dnešních výsledků burzy. Nejziskovější byly akcie mediální skupiny CME, které přidaly 57 procent hodnoty. Největší propad zaznamenaly akcie výrobce textilu Pegas Nonwovens, které přišly o 15 procent. Loni klesly tuzemské akcie o devět procent, předloni přidaly podle PX 17 procent.

„Pražská burza jako celek v roce 2019 ale vykázala v porovnání s trhy jako Německo, Francie, Itálie, Rusko spíše slabou výkonnost. Zahraniční investoři svoje pozice spíše opouští ve prospěch těch domácích,“ řekl ČTK analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Pražská burza má podle něj jeden z nejvyšších dividendových výnosů, takže celkový výnos včetně dividend činil 18 procent. Silné dividendy ovšem ukazují, že český trh už dávno nemá funkci financování rozvoje firem a že na trhu jsou hlavně velmi zralé až monopolní společnosti, dodal.

„CME nejprve výrazně zlepšila svoje hospodaření, splatila značnou část dluhů, trh začal doufat v dividendu. V tom okamžiku se na trh více a více dostávaly zprávy, že celou firmu kupuje PPF. I to krátkodobě pomohlo kurzu akcií firmy,“ uvedl Dohnal. U akcií Pegas Nonwovens podle něj investoři nelibě nesli riziko stažení akcií z obchodování.

V případě Monety akcionáři dokázali odmítnout nevýhodnou akvizici od skupiny PPF, vyhnout se bankovní dani a banka dosud odmítá také dobrovolný příspěvek do Národního rozvojového fondu. Kurz jejích akcií v roce 2019 slušně posílil o 16 procent a k tomu akcionáři dostali dividendu.

U skupin Erste Bank a VIG se uklidnily obavy o další bankovní daně v zemích východní Evropy, investoři znovu našli zálibu v bankách aktivních v eurozóně, dodal Dohnal. Erste rostla o 15 procent, VIG o 24 procent.

Akcie ČEZ, které ztratily šest procent, nadále prodávali zahraniční investoři. Ti mají strach, že vláda prosadí výstavbu jednoho jaderného bloku za 300 miliard Kč, tedy za cenu vyšší než je tržní kapitalizace celé společnosti, a to proti vůli minoritních investorů. Investoři se akcií zbavovali také v důsledku rebalancování indexů a při očekávání zelené politiky Evropské centrální banky.

Hospodaření O2 CR, která přišla o čtyři procenta hodnoty, se nezměnilo, v některých aspektech i zlepšilo. Klíčové pro kurz jejích akcií byla ovšem absence výkupu vlastních akcií, podotkl analytik.

Z méně významných akcií rostly hlavně akcie výrobce antivirových programu Avast (o 75 procent). Kurz jeho akcií po celý rok posiloval. Hlavním motivem bylo zlepšování hospodaření, dále pak sílící libra, protože firma se obchoduje hlavně v britské měně.

Zdroj: ČTK

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: aneta.prozrova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com