ČEZ začal stavět teplovod z Temelína do Budějovic za 1,4 miliardy

 ČEZ začal dnes stavět 26 kilometrů dlouhý horkovod mezi jadernou elektrárnou Temelín a Českými Budějovice. Náklady jsou 1,445 miliardy korun. ČTK to dnes řekl Michal Hrubý, generální ředitel firmy Tenza, která teplovod staví.

Práce plánují energetici na necelé dva roky, první dodávky v topné sezoně 2020 / 2021. Temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí městská teplárna z vlastních zdrojů.

Temelín městu ročně dodá 750 terajoulů tepla, hlavně pro sídliště Vltava, Šumava, Máj a Pražské předměstí. Smlouvu podepsalo město se společností ČEZ v prosinci 2018, teplo by měl Temelín Budějovicím dodávat nejméně
20 let.

„Speciální stroj vytvoří pod silnicí tunel vyztužený ocelovou trubkou o průměru jeden metr, kterým horkovod povede,“
řekl Hrubý. Brněnská firma Tenza stavěla v minulosti tepelný napáječ z elektrárny Dětmarovice do Bohumína nebo z Prahy Libeň do Holešovic.

Podle výroční zprávy měla firma v roce 2017 čistý obrat 735,5 milionu a ztrátu po zdanění 81 milionů Kč. Podle Hrubého končilo v ČR programové období dotací EU a plán kompenzovat výpadek na slovenském trhu se nenaplnil: projekty, které teď Tenza na Slovensku dělá, se posunuly o rok.

„To se projevilo. Za 26 let historie naší firmy to byl jediný rok, kdy skončila ve ztrátě. Má dostatečný kapitál na to, aby taková věc s firmou nic neudělala,“
řekl Hrubý. Za loňský rok má firma tržby kolem miliardy Kč a zisk několik milionů, letos čeká zisk v desítkách milionů.

Díky temelínskému teplu nebude muset Teplárna České Budějovice spálit až 80.000 tun uhlí ročně a nevypustí stejný objem oxidu uhličitého.

Plán propojit elektrárnu s krajským městem se poprvé objevil v polovině 80. let 20. století. Projektanti s ním počítali ještě v době, kdy se elektrárna začala v roce 1987 stavět. Počátkem 90. let ale plán částečně zapadl, když se řešilo, že dokončené budou místo čtyř jen dva bloky.

Zdroj: ČTK

Čtěte také:

EPH plánuje v Británii zařízení na energetické využití odpadů.

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *