Celníci kvůli brexitu mimořádná opatření nechystají

Rozdílové smlouvy články Celníci kvůli brexitu mimořádná opatření nechystají

Celní správa nepřipravuje žádná mimořádná opatření v souvislosti s brexitem, a to ani v případě odchodu Velké Británie z EU bez dohody. Důvodem je mimo jiné i fakt, že Česko má vnější hranici EU pouze prostřednictvím mezinárodních letišť. Na dotaz ČTK to sdělila mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová. I případný vyšší provoz na úřadech by zvládla bez zvyšování počtu zaměstnanců.

Britský parlament ve středu odmítl, že by Velká Británie odešla z Evropské unie bez dohody. Zároveň ale parlament v úterý odmítl opět návrh dohody, kterou Evropská unie považuje za jediný možný. Britská premiérka Theresa Mayová varovala, že krátký odklad brexitu je možný jen tehdy, pokud bude k dispozici dohoda, a delší odložení znamená účast Británie ve volbách do Evropského parlamentu.

Ve čtvrtek pak parlament schválil návrh na krátký jednorázový odklad brexitu. Kabinet chce o odložení termínu z 29. března na 30. června požádat Brusel v případě, že britský parlament do 20. března schválí dohodu o brexitu, kterou loni s Bruselem dojednala premiérka Theresa Mayová. Tuto dohodu ovšem Dolní sněmovna už dvakrát odmítla. O odchodu z EU rozhodli Britové v referendu v roce 2016.

„Přestože Celní správa ČR podporuje variantu řádného odchodu, připravuje se i na variantu bez dohody,“ sdělila Prudičová ČTK ještě před středečním odmítnutím britského parlamentu, že by Velká Británie opustila EU bez dohody.

Případný vyšší zatížení na celních úřadech by správa zvládla podle mluvčí bez případného navyšování počtu pracovníků. „Kontroly, zaměřené ať už na výběr cla či na různé zákazy a omezení, například veterinární, na léky, odpady nebo zboží dvojího užití, budou rovněž probíhat na standardní úrovni,“ uvedla. Celní správa přitom k brexitu zveřejnila kroky, které musí firmy podniknout.

Zdroj: ČTK

Čtěte také:

Brexit bez dohody by prodloužil a prodražil dopravu do Británie.

Celníci kvůli brexitu mimořádná opatření nechystají
Hodnocení článku

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor: Marketa Fryckova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com