Dnes se rozhodne o kontrolách záloh za energie. Jednat o tom budou ministři i ERÚ

topení, radiátor, energie, plyn

Zástupci ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) a Energetického regulačního úřadu (ERÚ) budou dnes dopoledne jednat o kontrolách přiměřenosti záloh za energie. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu po jednání vlády uvedl, že MPO prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům zálohy odpovídající očekávané spotřebě a ceně energií, tedy zda dodavatelé zálohy nezneužívají. Předmětem jednání má být mimo jiné konkrétní postup při kontrolách.

„Máme z terénu signály, že u některých domácností, odběrných míst, dochází k tomu, že ta záloha s vysokou pravděpodobností neodpovídá, není adekvátní a je stanovena vyšší,“ řekl ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Obchodník si tak podle něj může vylepšovat cash flow. Není podle něj možné, aby se zálohy v této době zneužívaly.

ERÚ bude trestat nekalé obchodní praktiky

ERÚ uvedl, že má právo kontrolovat nepřiměřenost záloh za energie. Obecný přestupek týkající se chybného zvýšení zálohy v energetickém zákoně upraven není. ERÚ může postihnout jako nekalou obchodní praktiku například případ, kdy dodavatel neoprávněně zvýší cenu a následně i zálohy. Samotnému zvýšení zálohy kvůli ceně totiž musí předcházet oznámení o zdražení.

V praxi může zvýšení záloh nastat ze dvou důvodů. Prvním je nárůst spotřeby domácnosti, druhým zvýšení ceny dodávky. Pokud je důvodem růst ceny dodávky energie, musí zdražení nastat dříve, než se zvýší zálohy. „Mimo jiné to typicky předpokládá oznámení o zvýšení ceny ze strany dodavatele,“ uvedl Kebort. Zákon přitom jasně říká, že musí jít o oznámení prokazatelné a adresné, nejpozději 30 dní před tím, než změny začnou platit.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *