Důvěra v ekonomiku ČR po tříměsíčním poklesu v prosinci stoupla

Rozdílové smlouvy Novinky Důvěra v ekonomiku ČR po tříměsíčním poklesu v prosinci stoupla

Důvěra v českou ekonomiku po tříměsíčním poklesu v prosinci stoupla z listopadových 93,3 bodu na 93,8 bodu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Za růstem stálo hlavně zvýšení důvěry v ekonomiku u spotřebitelů, ale mírně stoupla i důvěra podnikatelů. Proti loňskému prosinci však byla důvěra v ekonomiku nižší.

Ve srovnání s listopadem stoupla důvěra v české hospodářství u spotřebitelů o 2,8 bodu na 104,8 bodu a u podnikatelů o 0,1 bodu na 91,6 bodu. „To je i v souladu se solidním růstem maloobchodních tržeb a s faktem, že spotřeba domácností zůstává i nadále hlavním tahounem tuzemské ekonomiky,“ sdělil analytik Komerční banky František Táborský.

U podnikatelů vzrostla důvěra v průmyslu o 1,8 bodu na 88,7 bodu a ve stavebnictví o 2,1 bodu na 105,9 bodu. Třeba ve stavebnictví se tak důvěra dostala na nejvyšší úroveň od letošního června. Pro příští tři měsíce očekávají podnikatelé v průmyslu i stavebnictví podle ČSÚ zvýšení tempa růstu výroby.

Naopak u podnikatelů v obchodu a vybraných službách důvěra v ekonomiku meziměsíčně poklesla. V obchodu se snížila o 3,4 bodu na 92,6 bodu a ve službách o 1,5 bodu na 92,7 bodu.

V listopadu se důvěra v českou ekonomiku po několikaměsíčním poklesu dostala na nejnižší úroveň od léta 2014. Ani prosincový nárůst důvěry tak nedokázal smazat předchozí ztráty. Proti loňskému prosinci proto letos byla důvěra téměř ve všech odvětvích výrazně nižší. Souhrnný indikátor důvěry klesl meziročně o 4,8 bodu a důvěra byla v prosinci proti loňsku nižší u spotřebitelů i podnikatelů. U podnikatelů poklesla meziročně důvěra v ekonomiku ve všech odvětvích kromě stavebnictví, kde stagnovala.

Zdroj: ČTK

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: J.A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com