ECB měnovou politiku nezměnila, zlepšila výhled ekonomiky eurozóny

Rozdílové smlouvy články ECB měnovou politiku nezměnila, zlepšila výhled ekonomiky eurozóny

Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala svou mimořádně uvolněnou měnovou politiku beze změn. Nadále tak poskytuje eurozóně zasažené pandemií rekordní podporu a hlavní úroková sazba zůstává na nule. Banka nicméně zlepšila výhled vývoje ekonomiky eurozóny na letošní i příští rok.

ECB nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) zemí používajících euro se v letošním roce zvýší o 4,6 procenta, zatímco v březnu letošní růst odhadovala pouze na čtyři procenta. Odhad hospodářského růstu pro příští rok ECB zlepšila na 4,7 procenta z dříve předpokládaných 4,1 procenta.

Banka přikročila rovněž ke zvýšení odhadů růstu spotřebitelských cen, a to zejména kvůli stoupajícím cenám komodit. V letošním roce by inflace v eurozóně podle jejích prognóz měla dosáhnout v průměru 1,9 procenta, v příštím roce by pak měla činit 1,5 procenta.

Šéfka ECB Christine Lagardeová uvedla, že banka ve druhé polovině letošního roku počítá s výrazným oživením hospodářské aktivity. Dodala však, že vývoj ekonomiky je nadále závislý na situaci kolem šíření koronaviru. Upozornila rovněž, že nynější vzestup inflace je důsledkem přechodných faktorů a vyšších cen energie.

Zdroj: ČTK

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor: ES

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com