Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí vzrostla o 2,1 procenta

Rozdílové smlouvy články Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí vzrostla o 2,1 procenta

Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozím kvartálem o 2,1 procenta. V zemích platících eurem se hrubý domácí produkt zvýšil o 2,2 procenta. Tempo růstu v obou regionech zůstalo stejné jako ve druhém čtvrtletí. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V meziročním srovnání však tempo růstu prudce zpomalilo. Proti třetímu čtvrtletí 2020 růst HDP celé unie zpomalil na 4,1 procenta ze 13,8 procenta v období duben až červen, v eurozóně pak na 3,9 procenta ze 14,4 procenta v předchozích třech měsících.

Evropská ekonomika se sice pomalu vzpamatovává z propadu způsobeného pandemií, stále je však pod úrovní ze čtvrtého čtvrtletí 2019. Objem HDP eurozóny je o 0,3 procenta menší než na konci roku 2019 a v případě celé EU je menší o 0,1 procenta.

Z jednotlivých členských zemí nejvyšší mezičtvrtletní růst zaznamenalo Rakousko, a to o 3,8 procenta. Ve Francii HDP stoupl o tři procenta a v Portugalsku o 2,9 procenta. Naopak v Litvě zůstal HDP beze změny a v Rumunsku a na Slovensku vzrostl jen o 0,4 procenta.

Zdroj: ČTK

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor:

Jeden komentář ke článku: “Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí vzrostla o 2,1 procenta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com