Euro po opatrných komentářích ECB slábne, dolar díky statistikám zpevňuje

euro, dollar, roste, slábne

Euro po opatrných komentářích ze strany vlivné představitelky Evropské centrální banky (ECB) slábne, dolar naopak po posledních statistikách zpevňuje. Euro k dolaru kolem 16:45 SELČ ztrácí 0,7 procenta na 1,0851 USD.

Další zvyšování sazeb?

Podle členky Rady guvernérů ECB Isabel Schnabelové, známé upřednostňováním vyšších nákladů na půjčky, je hospodářský růst eurozóny slabší, než se čekalo. To ale podle ní nutně neznamená, že je nezbytné další zvyšování sazeb.

„Slyšeli jsme, že nejvlivnější jestřáb v Radě guvernérů nasadil mnohem opatrnější tón… Myslím, že skutečnost, že upozorňuje na rizika poklesu růstu, vytváří určitý tlak na euro,“ citovala agentura Reuters analytika společnosti Trader X Michaela Browna.

Pro možnost, že ECB ponechá sazby příští měsíc stejné, namísto aby je zvedla, jak se dříve očekávalo, mluví i fakt, že i když míra inflace v eurozóně v srpnu nečekaně zůstala na 5,3 procenta, jádrová inflace klesla.

Dolar dnes roste

Dolar dnes posiluje, přestože americká data ukazují smíšený obraz americké ekonomiky. Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech v červenci zrychlily růst o 0,8 procenta, ale zpomalující inflace posílila očekávání, že i americká centrální banka (Fed) ponechá příští měsíc úrokové sazby beze změny.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu přidává 0,5 procenta na 103,64 bodu. Za celý srpen má k dobru více než 1,6 procenta.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *