Facebook dá miliardu dolarů na byty pro lidi s běžnými příjmy

Rozdílové smlouvy články Facebook dá miliardu dolarů na byty pro lidi s běžnými příjmy

Americká internetová společnost Facebook věnuje miliardu dolarů (23 miliard Kč) na výstavbu bydlení pro lidi s běžnými příjmy v Silicon Valley. Peníze půjdou v příštích deseti letech do různých stavebních projektů, mimo jiné i na 20.000 bytů pro učitele nebo zdravotní sestry, uvedl v úterý finanční ředitel firmy David Wehner. Facebook se tím hlásí ke spoluzodpovědnosti za bytovou krizi v Kalifornii zapříčiněnou i jeho expanzí.

Do oblasti jižně od San Franciska se v uplynulých letech přistěhovali tisíce zaměstnanců nejen Facebooku, ale i firem Google nebo Apple, které si mohou dovolit vyplácet nadprůměrné mzdy. Část těchto pracovníků pak zbohatla prodejem podnikových akcií a rozhodla se v oblasti usadit natrvalo. Tamní krize na trhu s bydlením se tak ještě prohloubila. Středně- a nízkopříjmové skupiny si tam bydlení už téměř nemohou dovolit. K nízkopříjmovým skupinám přitom v San Francisku podle Facebooku patří už čtyřčlenná rodina s ročním příjmem 100.000 dolarů (2,3 milionu Kč).

Kvůli nedostatku bytů nocují i dobře placení programátoři v přívěsech zaparkovaných na ulici, poznamenala agentura DPA. Méně placení zaměstnanci pak často bydlí v odlehlých oblastech a do práce každý den dlouho dojíždějí.

Podle kalifornského guvernéra Gavina Newsoma vláda problém s bydlením nedokáže vyřešit sama. Spolupráce se soukromými firmami, jako je Facebook, je proto nezbytná.

Čtvrt miliardy od Facebooku poslouží k výstavbě nových bytů na pozemcích, které patří státu Kalifornie. Díky dalším 225 milionům dolarů pak vznikne více než 1500 obytných jednotek na pozemcích ve městě Menlo Park, kde Facebook sídlí a které mu už patří. Firma uvedla, že podpoří výstavbu bytů pro učitele a „další důležité profesní skupiny“, aby „mohli žít poblíž obcí, ve kterých pracují“.

Facebook v letošním druhém čtvrtletí vytvořil čistý zisk 2,62 miliardy dolarů (60 miliard Kč). Meziročně je to propad asi o polovinu.

Alphabet, což je mateřská společnost internetové firmy Google, věnoval v červnu na bytové účely v Kalifornii přes miliardu dolarů. Americký softwarový gigant Microsoft pak v lednu uvedl, že ve své centrále v Seattlu investuje do bydlení půl miliardy dolarů.

Zdroj: ČTK

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: AP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com