Heluz cihlářský průmysl měl loni dosud nejlepší výsledky

cihly

Firma Heluz cihlářský průmysl měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží dvě miliardy Kč, meziročně o dvě procenta vyšší. Provozní zisk společnosti, která patří mezi tři největší výrobce zdících systémů na českém trhu, stoupl o 32 procent na 267,4 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy. Jsou to historicky nejlepší výsledky společnosti, řekl dnes ČTK Petr Stejskal, zodpovědný ve firmě za obchodní plánování a strategie.

Zisk po zdanění vzrostl firmě s 300 zaměstnanci o 36 procent na 288,6 milionu korun. „Pokračující trend rostoucí poptávky po našich výrobcích nám umožnil další investice do výrobních areálů a technologií. Příznivá tržní situace se významně odrazila i v růstu realizačních cen, které se po mnoha letech propadu vrátily zpět na hodnoty předkrizových let,“ uvedl ve výroční zprávě k loňskému roku ředitel firmy Jan Smola. Hodnota aktiv vzrostla meziročně o 55 procent na 2,32 miliardy Kč.

Heluz cihlářský průmysl má za poslední léta několik akvizic. V roce 2018 koupila pilu a dřevovýrobu Staré Sedlo na Táborsku. Naposledy koupil Heluz stoprocentní podíl ve firmě Ciko, která vyrábí cihlové komíny. Ciko ve středočeských Předměřicích nad Jizerou zaměstnává asi 30 lidí. Akvizice byla v řádech desítek milionů Kč. Firma také nakoupila investiční pozemky a majetkově vstoupila do mediální online agentury X Production.

Letos za leden až květen prodeje meziročně mírně klesly. ČTK to v červnu řekl marketingový ředitel společnosti Jiří Weis. Příčinou je, že ve stejném období loňského roku byl zájem extrémní. Heluz cihlářský průmysl prodal letos za prvních pět měsíců podobně zboží jako za leden až květen 2018.

„Letošní rok nedosahuje extrémů jako předchozí dva roky, ale běží podle plánu. Minulý rok byly od ledna do května obrovské nárůsty a potom sezona zpomalovala. Letos je to rozložené do celého roku,“ řekl Weis.

Firma Heluz má tradici od roku 1876, kdy Jan Řehoř v Dolním Bukovsku postavil první žárovou pec a vypálil první cihly. Rodinnou tradici přerušil nástup komunistů, kteří v roce 1950 cihelnu zestátnili. O více než 40 let později ji potomci zakladatelů získali zpět a vedení svěřili svému zeti Vladimíru Heluzovi. Firma má cihelny v Dolním Bukovsku, Hevlíně na Znojemsku a Libochovicích na Litoměřicku. Provozuje čtyři pece. Předloni podnik vyrobil 550.000 tun materiálu.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *