Japonsko podpoří ekonomiku v přepočtu sedmi biliony Kč

Rozdílové smlouvy Novinky Japonsko podpoří ekonomiku v přepočtu sedmi biliony Kč

Japonský parlament dnes schválil druhý soubor opatření na podporu ekonomiky zasažené koronavirem, tentokrát za rekordních 31,9 bilionu jenů (sedm bilionů Kč). Úhrnem Japonsko ekonomiku podpoří částkou 234 bilionů jenů, což odpovídá 40 procentům hrubého domácího produktu (HDP), uvedla agentura Bloomberg. Nový balíček je určen především pro malé firmy a zdravotnictví.

Třetí největší světová ekonomika se propadla do recese a v aktuálním čtvrtletí analytici očekávají další pokles. Druhý balíček za časů nejhorší recese za posledních deset let podpořila většina opozice, všeobecně se považuje za nezbytný. Zvyšuje ale už tak dost vysoký dluh veřejných financí.

Fiskální zdraví Japonska je mezi vyspělými ekonomikami v nejhorším stavu. Dluh veřejných financí přesahuje 1100 bilionů jenů (241 bilionů Kč).

Zhruba třetina posledního záchranného balíku bude směřovat společnostem, které se kvůli opatřením zavedeným proti šíření koronaviru ocitly ve vážných problémech. Důraz se bude klást na malé firmy. Zhruba dvěma biliony jenů chce vláda dotovat nájemné firem, několik dalších bilionů jenů poputuje do zdravotnictví. Deset bilionů jenů slouží jako rezerva pro případ druhé vlny nákazy.

Například každý zaměstnanec nemocnic, kde se léčí pacienti s nemocí covid-19, dostane 200.000 jenů (skoro 44.000 Kč). Malým firmám bez hotovosti bude poskytnuto až šest milionů jenů (1,3 milionu Kč) na pokrytí nájemného.

Někteří ekonomové tvrdí, že bude třeba jedné, ale možná i dvou dalších revizí rozpočtu, aby se zvýšila poptávka a zmírnila propast mezi růstem výdajů a poklesem příjmů z daní.

Zdroj: ČTK

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: J.A.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com