Mastercard: Nejlepší podmínky pro podnikání mají ženy v USA

Rozdílové smlouvy články Mastercard: Nejlepší podmínky pro podnikání mají ženy v USA

Nejlepší podmínky pro podnikání mají ženy ve Spojených státech amerických, následují Nový Zéland a Kanada. ČR skončila na 43. místě. Vyplývá to ze studie Mastercard Index of Women Entrepreneurs 2019, porovnávající 58 zemí, ve kterých žije 80 procent výdělečně činných žen na světě. USA se v čele žebříčku umístily poprvé. Nejvíce žen mezi podnikateli je v Ugandě, v Ghaně a v Botswaně.

„Firmy ve vlastnictví a pod vedením žen jsou významným katalyzátorem hospodářského růstu a přínosem pro všechny. Naše studie upozorňuje na ty ženy, jimž se dostatečného prostoru nedostává a které jsou kvůli přetrvávající nerovnosti mezi pohlavími a vyloučení stále v nevýhodě,“ uvedla místopředsedkyně představenstva Mastercardu Ann Cairnsová.

V ČR je podle studie podíl žen jako majitelek firem 22,4 procenta. Výsledky studie potvrzují, že ženy dosahují větších podnikatelských úspěchů a více se zapojují do výdělečné činnosti na otevřených a aktivních trzích s vyšší mírou podpory pro malé a střední podniky. Na takových trzích podnikatelkám také častěji pomáhají další příznivé podmínky, jako je přístup ke kapitálu, finančním službám a vzdělávacím programům.

Z 58 zkoumaných zemí celkem osm stouplo v pořadí o více než pět pozic proti předchozímu roku. Největším skokanem je Francie (o 22 míst), jejíž posun způsobil téměř dvojnásobný nárůst míry podnikatelské aktivity žen. Dále si výrazně polepšily Indonésie (o 13 míst), Kostarika (o 11), Tchaj-wan (o devět), Irsko (o sedm), Rusko (o šest), Thajsko (o pět) a Ghana (o pět).

Přehled ale také ukazuje, že příležitosti k podnikání nemusejí souviset s bohatstvím a rozvinutostí trhu. Země jako Uganda, Ghana a Botswana, v nichž jsou podmínky podporující podnikání na slabší úrovni než na rozvinutých trzích, se dokázaly dostat mezi první tři nejlepší země podle podílu žen mezi majiteli podniků. V tomto případě převládá názor, že příčinou je především nezbytnost začít podnikat kvůli zajištění obživy.

Studie sleduje pokrok a výsledky podnikatelek a majitelek firem v pokroku v postavení žen, dostupnosti znalostních a finančních prostředků a faktorech podporující podnikání.

Pořadí zemí   hodnoty v bodech
1. Spojené státy americké 70,3
2. Nový Zéland 70,2
3. Kanada 69,0
4. Izrael 68,4
5. Irsko 67,7
6. Tchaj-wan 66,2
7. Švýcarsko 65,8
8. Singapur 65,6
9. Velká Británie 65,6
10. Polsko 65,1
29. Německo 60,9
33. Rusko 59,5
39. Rumunsko 58,3
43. Česká republika 56

zdroj: Mastercard

Zdroj: ČTK

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: aneta.prozrova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com