Meziroční inflace v lednu podle odhadů zůstala na 3,2 procenta

Rozdílové smlouvy Novinky Meziroční inflace v lednu podle odhadů zůstala na 3,2 procenta

Meziroční inflace v lednu zůstala v průměru na prosincových 3,2 procenta, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem vysoké inflace na počátku roku jsou podle ekonomů rostoucí ceny potravin, pohonných hmot, bydlení a lednové zvýšení spotřební daně u lihu a tabáku. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci za leden v pátek 14. února. Odhady inflace se pro leden pohybují v rozmezí od 2,9 do 3,4 procenta.

„Ceny potravin významně rostly i na začátku letošního roku. K tomu se přidaly ceny energií a zvýšily se též spotřební daně na tabák a líh. V meziročním vyjádření tak inflace zůstala vysoká,“ uvedl analytik České spořitelny Jiří Polanský. Podle něj během letošního roku bude inflace slábnout. „K tomu přispěje mírné uvolnění na trhu práce v podobě nižšího růstu mezd, korekce některých cen potravin a silnější kurz koruny, který zlevní dovozní ceny,“ dodal.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že hlavními zdroji růstu inflace zůstávají náklady spojené s bydlením včetně energií a potraviny, které dohromady přispějí k celkovému růstu cen více než ze dvou třetin. „V první polovině letošního roku se bude spotřebitelská inflace držet nad třemi procenty. Od konce druhého čtvrtletí však začnou inflační tlaky postupně ustupovat a v meziročním srovnání bude inflace sestupovat směrem ke dvěma procentům v závěru letošního roku,“ uvedl Novák.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: J.A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com