Míra nezaměstnanosti v USA v dubnu zůstala na dvouletém minimu 3,6 procenta

Míra nezaměstnanosti v USA v dubnu zůstala na dvouletém minimu 3,6 procenta

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v dubnu zůstala na dvouletém minimu 3,6 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo práce. Největší ekonomika světa v dubnu vytvořila zhruba 428.000 nových pracovních míst, což je více, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že vznikne asi 391.000 míst.

Americký trh práce tak pokračuje v příznivém vývoji, ačkoliv se ekonomika potýká s negativními důsledky vysoké inflace, výpadků v dodavatelských řetězcích, války na Ukrajině a rostoucích nákladů na půjčky.

Pracovní místa zůstala na stejné úrovni

Tvorba pracovních míst v dubnu zůstala na stejné úrovni jako v březnu, kdy ekonomika podle zpřesněných údajů vytvořila také zhruba 428.000 míst. Původně ministerstvo oznámilo, že v březnu vzniklo asi 431.000 pracovních míst.

Zpřísňování měnové politiky

Údaje o vývoji trhu práce jsou důležitým ukazatelem pro americkou centrální banku (Fed), která se nyní pomocí zpřísňování měnové politiky snaží omezit inflaci, aniž by uvrhla ekonomiku do recese. Ve středu Fed podle očekávání zvýšil svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do rozmezí 0,75 procenta až jedno procento.

Zdroj: ČTK

3 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.