Německý ústavní soud dnes umožnil schválit plán fondu obnovy, s kterým počítá Evropská unie a který má pomoci jednotlivým členským zemím, aby se jejich ekonomiky mohly snáze vzpamatovat z koronavirové krize. Soud odmítl výhrady kritiků, kterým se nelíbí, že plán unijních investic počítá s vydáním dluhopisů, uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí soudu má zásadní význam na to, aby mohl být fond obnovy v objemu 750 miliard eur (téměř 20 bilionů Kč) vůbec spuštěn.
„Následky plynoucí z neschválení předběžného opatření a zákona, u kterých se později ukáže, že jsou neústavní, jsou menší než dopady schválení takového opatření, u něhož se ukáže, že stížnost k ústavnímu soudu je nepodložená,“ uvedl soud.
Změna, která bude nyní schválena, zvyšuje horní limit národních příspěvků do rozpočtu EU o 0,6 procentního bodu na 2,0 procenta hrubého národního produktu (HNP) do roku 2058, aby se zaručilo splacení vypůjčených peněz na obnovu ekonomik v případě, že nebude dostatek finančních prostředků z výběru daní plánovaných na tento účel.
Verdikt německého ústavního soudu podpořilo sedm z osmi soudců. Nejvyšší soud v březnu vynesl usnesení, které znemožnilo, aby německý prezident k unijnímu zákonu o zřízení fondu obnovy připojil svůj podpis, protože strana Alternativa pro Německo (AfD), často označovaná za krajně pravicovou, spolu s jednou občanskou aliancí požádaly o mimořádné předběžné opatření.
Zdroj: ČTK
One comment