Německý ústavní soud umožnil schválit plán unijního fondu obnovy

Rozdílové smlouvy články, Novinky Německý ústavní soud umožnil schválit plán unijního fondu obnovy

Německý ústavní soud dnes umožnil schválit plán fondu obnovy, s kterým počítá Evropská unie a který má pomoci jednotlivým členským zemím, aby se jejich ekonomiky mohly snáze vzpamatovat z koronavirové krize. Soud odmítl výhrady kritiků, kterým se nelíbí, že plán unijních investic počítá s vydáním dluhopisů, uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí soudu má zásadní význam na to, aby mohl být fond obnovy v objemu 750 miliard eur (téměř 20 bilionů Kč) vůbec spuštěn.

„Následky plynoucí z neschválení předběžného opatření a zákona, u kterých se později ukáže, že jsou neústavní, jsou menší než dopady schválení takového opatření, u něhož se ukáže, že stížnost k ústavnímu soudu je nepodložená,“ uvedl soud.

Změna, která bude nyní schválena, zvyšuje horní limit národních příspěvků do rozpočtu EU o 0,6 procentního bodu na 2,0 procenta hrubého národního produktu (HNP) do roku 2058, aby se zaručilo splacení vypůjčených peněz na obnovu ekonomik v případě, že nebude dostatek finančních prostředků z výběru daní plánovaných na tento účel.

Verdikt německého ústavního soudu podpořilo sedm z osmi soudců. Nejvyšší soud v březnu vynesl usnesení, které znemožnilo, aby německý prezident k unijnímu zákonu o zřízení fondu obnovy připojil svůj podpis, protože strana Alternativa pro Německo (AfD), často označovaná za krajně pravicovou, spolu s jednou občanskou aliancí požádaly o mimořádné předběžné opatření.

Zdroj: ČTK

Tagged , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor:

Jeden komentář ke článku: “Německý ústavní soud umožnil schválit plán unijního fondu obnovy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com