Opatření vlády v Íránu ke stabilizaci měny začínají fungovat

Rozdílové smlouvy články, Novinky Opatření vlády v Íránu ke stabilizaci měny začínají fungovat

Íránský riál, který je pod tlakem sankcí USA, se začíná zotavovat. Za zotavením ošlehané měny stojí především opatření vlády Íránu. Ty tak v současné době plní svůj účel. Riál v posledním měsíci posílil na volném trhu o zhruba 8 % na 125 za dolar.

Jedním z nejdůležitějších kroků centrální banky v Íránu bylo založení vládou střežené platformy pro směnu riálu s ostatními světovými měnami. Tím došlo k omezení černého trhu a k větší kontrole nad úrokovými sazbami, které si obchodníci účtují. Kurz riálu na volném trhu se nyní přibližuje kurzu na zřízené státní platformě pro směnu.

Stabilizace kurzu riálu je úlevou pro občany a firmy v Íránu. Většina z nich ještě oklepávala ztráty z oslabení měny o zhruba 50 % v roce 2015, kdy Trump v souvislosti s íránským jaderným programem prodloužil platnost dříve uvalených sankcí.

V zemích s nestabilní národní měnou jsou často paralelně využívány pro platební styk měny jiných zemí. Běžně dolar. Známkou zvyšující se důvěry v Íránský riál mezi běžnou populací je oslabení poptávky po zahraniční měně v Íránu.

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: J.A.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com