Orlen Unipetrol se loni propadl do ztráty 5,4 miliardy korun

Rozdílové smlouvy Novinky Orlen Unipetrol se loni propadl do ztráty 5,4 miliardy korun

Petrochemický holding Orlen Unipetrol se loni propadl do ztráty 5,4 miliardy korun z čistého zisku 726 milionů korun o rok dříve. Tržby firmě klesly meziročně o 35 procent na 83,1 miliardy korun. Vyplývá to z údajů z dnešní tiskové zprávy společnosti, které ČTK porovnala s výsledky prezentované firmou před rokem. Finanční výsledky roku 2020 podle firmy nepříznivě ovlivnilo pokračující náročné makroekonomické prostředí znásobené globální pandemií koronaviru. V roce 2018 činil čistý zisk společnosti téměř devět miliard korun.

„Rafinérský a petrochemický průmysl prochází globální recesí, která je znásobena globální pandemií. Kvůli tomu došlo k poklesu naší rafinérské modelové marže o 60 procent. Dramaticky poklesla i poptávka po našich rafinérských produktech, zejména v leteckém segmentu, což vedlo k poklesu našich velkoobchodních cen,“ řekl dnes generální ředitel skupiny Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak.

Firma uvedla, že ve 4. čtvrtletí dosáhla provozního zisku 242 milionů korun, zlepšené výsledky v poslední části roku však podle ní neumožnily pokrýt celoroční negativní dopady způsobené i přeceněním zásob surovin a hotových produktů. „Také využití našich rafinérských kapacit bylo nižší kvůli plánované jarní zarážce v Litvínově, která trvala téměř dva měsíce,“ uvedl Wiatrak.

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Od roku 2005 je Orlen Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od roku 2018 jediným vlastníkem firmy. Od začátku letošního roku změnil holding název z Unipetrol na Orlen Unipetrol.

Zdroj: ČTK

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: AH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com