Pražská burza zažívá druhý nejhorší měsíc, PX ztrácí 19 procent

investice, akcie, burza

Pražská burza pod vlivem výprodejů na globálních trzích souvisejících s šířením nákazy koronaviru zažívá v březnu svůj druhý nejhorší měsíc v novodobé historii. Index PX v březnu zatím ztratil 19 procent, řekl dnes ČTK makléř Wood and Company Vladimír Vávra.

„V březnu půjde o nejhlubší meziměsíční propad od října roku 2008, kdy po pádu americké investiční banky Lehman Brothers český akciový trh odepsal 27 procent,“ uvedl.

V prvních dvou březnových týdnech, kdy dramaticky rostl počet nakažených koronavirem v EU, ztrácela podle něj pod vlivem plošných výprodejů většina českých blue chips. Ve druhé polovině měsíce některé tituly umazaly část předešlých ztrát. Bylo to pod vlivem globálně koordinovaných záchranných opatření centrálních bank a fiskálních stimulů vlád, u některých akcií se začaly projevovat také jejich defenzivní charakteristiky.

Vítězem březnové krvavé bitvy se staly akcie telekomunikačního operátora O2, které inspirovány pozitivním vývojem zahraničních sektorových zástupců nakonec v závěru měsíce dokázaly posílit o 6,6 procenta. Akcie energetické společnosti ČEZ (minus 7,1 procenta) v úvodu měsíce při mohutných objemech obchodů výrazně ztrácely, v jednu chvíli odepisovaly více než pětinu hodnoty. Následně ale více než polovinu ztrát dokázaly zkorigovat, jednak pod vlivem obratu vývoje na globálních trzích, svou roli sehrály i zveřejněné solidní výsledky společnosti za čtvrté čtvrtletí 2019.

Částečné akcie ČEZ také benefitovaly z odlivu peněz z českých finančních titulů. U těch koronavirová krize rozpoutala téměř dokonalou bouři. Nejenže banky budou mezi prvními, u kterých se v bilancích projevovat dopady dočasného zmrazení ekonomiky v podobě nesplácených úvěrů a obecného zhoršení kvality aktiv, ale provoznímu hospodaření neprospěje ani negativní trend úrokových sazeb. Jejich atraktivitu dále snižuje zrušení či odložení výplaty letošních dividend. Navíc budou muset absorbovat ztráty v podobě plánovaného plošného vládního moratoria na splácení úvěrů.

Nejhůře si tak v březnu vedly akcie Erste Bank, které propadly o 37 procent, následovány akciemi Komerční banky a Monety se ztrátou přesahující 30 procent.

„Pro investory platí, že akcie jsou levné, a to jak v ČR, tak i v zahraničí. Podle mého názoru máme před sebou investiční příležitost desetiletí. Časovat nejnižší úroveň trhu je velmi obtížné a možná už jsme jí viděli, je tedy nejvyšší čas vstoupit, byť opatrně, na trh,“ uzavřel ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský.

Zdroj: CŤK

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *