Ruská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na 20 procentech

Rusko ponechává centrální úrokovou sazbu na 20 %

Ruská centrální banka dnes podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na 20 procentech. Vysoká sazba na pozadí výrazných změny vnějších podmínek udržela finanční stabilitu a zabránila nekontrolovanému růstu cen, uvedla banka ve svém sdělení

Ruská ekonomika vstupuje do fáze rozsáhlé strukturální transformace, kterou bude provázet dočasné, ale nevyhnutelné období zvýšené inflace, související především s úpravami cen široké škály zboží a služeb, uvedla banka. Zdůraznila, že měnová politika je nastavena tak, aby umožnila postupné přizpůsobení ekonomiky novým podmínkám a návrat roční inflace na čtyři procenta v roce 2024. V příštích čtvrtletích bude ruská ekonomika oslabovat, dodala centrální banka.

Nabiullinová měla ve funkci končit v červnu, ale prezident Vladimir Putin jí navrhl prodloužení mandátu. Centrální banka zvýšila základní úrok z 9,5 procenta na 20 procent na mimořádném zasedání 28. února, a to v reakci na propad kurzu rublu v důsledku západních sankcí za napadení Ukrajiny.

Další zasedání centrální banky, které bude rozhodovat o úrokových sazbách, je plánováno na 29. dubna.

 

Zdroj: ČTK

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *