Ruské „Ministerstvo pravdy“ řádí, Google a Twitter čeká pokuta

Ruský soud udělil pokutu Twitteru a Googlu

Americké internetové firmy Twitter a Google dostaly v Rusku pokutu každá z nich tři miliony rublů (asi 947.000 Kč) za to, že ze svých sociálních sítí neodstraňují zakázaný obsah. Informovala o tom dnes agentura Interfax.

Obě společnosti pod tlakem

Twitter podle soudu neodstranil například příspěvky s návodem na výrobu Molotovových koktejlů, Google pak odmítl odstranit závadný obsah ze serveru YouTube. Tato platforma sdílení videí po celém světě zablokovala ruská státem financovaná média a v Rusku čelí silnému tlaku ze strany regulačních orgánů i politiků, připomíná agentura Reuters.

Cenzura v Rusku

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor na začátku března zablokoval přístup k sociální síti Facebook a omezovat začal i přístup k síti Twitter. Snaží se tak udržet kontrolu nad tokem informací po invazi na Ukrajinu. Oficiální vysvětlení zní ale jinak. Dle ruského regulátora totiž americké společnost Meta, která Facebook vlastní, porušuje klíčové principy svobodného šíření informací a neomezeného přístupu ruských uživatelů k ruským médiím na zahraničních internetových platformách.

Roskomnadzor také uvedl, že od října 2020 došlo dohromady k šestadvaceti případům diskriminace ruských médií ze strany této sociální síť. Facebook podle něj omezil přístup na státem podporované kanály, jako je Russia Today a tisková agentura RIA.

 

Zdroj: ČTK

2 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *