Schválený objem i čerpání z programů COVID rostly k 9.říjnu mírně

Rozdílové smlouvy články, Novinky Schválený objem i čerpání z programů COVID rostly k 9.říjnu mírně

Objem schválených žádostí i čerpání z programů COVID II, III, Praha a plus podle aktuálních dat České národní banky (ČNB) vzrostly k 9. říjnu oproti předchozím týdnům jen mírně. Schváleny byly žádosti za zhruba 33,8 miliardy korun, ve srovnání s předchozím týdnem je to o 925 milionů víc. V poslední době se schválený objem přitom pohyboval okolo dvou miliard korun. Podnikatelé z programů čerpali přibližně 28,1 miliardy korun, což je oproti předchozímu týdnu růst o 1,2 miliardy korun, ale asi o 156 milionů korun nižší čerpání než o týden dříve.

Za půjčky z programů COVID II, III a Praha ručí stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). „V segmentu úvěrů do 30 milionů korun dosáhl podíl úvěrů podpořených ČMZRB na celkových nově poskytnutých úvěrech od začátku roku do konce září 35 procent, což je rekordní číslo,“ uvedl analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

V případě programu COVID III banky podle ČNB k 9. říjnu schválily 2112 žádostí za 13 miliard korun. Objem proti předchozímu týdnu vzrostl o 837 milionů korun. Podnikatelé k 9. říjnu z programu získali úvěry za 10,8 miliardy korun. Banky ke stejnému datu přijaly 4523 žádostí za 26,7 miliardy korun. Vláda v pátek schválila pokračování programu, který měl skončit na konci roku. V závislosti na prodloužení dočasného rámce Evropské komise se s jeho fungováním počítá alespoň do konce června. Podle ministryně financí Aleny Schillerová (za ANO) chce Česká republika usilovat o prodloužení lhůty až do konce příštího roku. O půjčky v něm mohou žádat živnostníci a firmy s až 500 zaměstnanci. Kapacita programu je 500 miliard korun.

U programu COVID II bylo podle ČNB k 9. říjnu schváleno 2972 žádostí za zhruba 13,7 miliardy korun, podnikatelé čerpali přibližně 12,6 miliardy korun. ČMZRB k 11. říjnu vyřídila u programu 5392 žádostí a z nich schválila 3322 za 14,9 miliardy korun. Zamítla 1372 žádostí. Odstoupilo 698 podnikatelů.

V případě programu COVID Praha ČMZRB k 5. říjnu vyřídila všechny žádosti. Zamítla 61 žádostí a 19 podnikatelů od úvěru ustoupilo. Podle ČNB banky k 9. říjnu schválily 263 žádostí za 1,3 miliardy korun. Podnikatelé z nich zatím čerpali zhruba 1,3 miliardy korun.

Otevřený je stále program COVID plus pro velké exportně zaměřené podniky. Počet schválených žádostí se oproti předchozímu týdnu nezměnil, zůstalo jich 33 za 5,7 miliardy korun. Podle ČNB k 9. říjnu vzrostlo ale čerpání o přibližně 204 milionů na zhruba 3,5 miliardy korun. Stejný zůstal ve srovnání s předchozím týdnem počet přijatých žádostí. Banky jich evidují 66 za 11,3 miliardy korun. Za půjčky u programu COVID plus ručí Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Podniky v něm prostřednictvím komerčních bank mohou získat úvěry od pěti milionů do dvou miliard korun.

Zdroj: ČTK

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: J.A.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com