Slovenská centrální banka výrazněji zhoršila výhled růstu HDPSpeciální instrukce:

Rozdílové smlouvy články Slovenská centrální banka výrazněji zhoršila výhled růstu HDPSpeciální instrukce:

Slovenská centrální banka (NBS) výrazněji zhoršila výhled ekonomického růstu na tento i na příští rok. Důvodem jsou zejména předpokládaná slabší zahraniční poptávka a přehodnocení termínu náběhu produkce v automobilovém průmyslu, který je hlavním tahounem slovenského hospodářství. O nové prognóze dnes novináře informoval guvernér NBS Jozef Makúch.

Pro tento rok NBS snížila odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 3,5 z dosavadních 4,2 procenta a pro příští rok na 3,4 procenta ze čtyř procent. Mírně (na 2,8 ze tří procent) zhoršila NBS výhled růstu ekonomiky pro rok 2021.

„Zpomalování globální ekonomiky, zejména eurozóny, výrazně ovlivňuje slovenskou ekonomiku,“ řekl Makúch.

Do budoucna podle NBS existují rizika pro další zhoršení předpokládaného ekonomického vývoje země, a to i v souvislosti s nejistotou kolem vystoupení Británie z EU.

Zpomalení ekonomického růstu se podle NBS projeví i na trhu práce, míra nezaměstnanosti by ale letos i v příštím roce měla klesnout na nová historická minima. Pokles nezaměstnanosti ale bude oproti dosavadním odhadům mírnější. Slabším tempem ve srovnání s předchozí prognózou podle NBS porostou i mzdy.
Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: barbora.denigerova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com