Společnost Heimstaden zaplatí za Residomo téměř 33 miliard korun

Rozdílové smlouvy Novinky Společnost Heimstaden zaplatí za Residomo téměř 33 miliard korun

Švédská společnost Heimstaden Bostad, která se stane novým majitelem firmy Residomo, za ní zaplatí zhruba 1,3 miliardy eur (téměř 33 miliard Kč). Společnost Heimstaden to uvedla v tiskové zprávě. Transakci začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), vyplývá z oznámení na internetových stránkách úřadu. Residomo vlastní hlavně v Moravskoslezském kraji více než 42.500 bytů, převážně po OKD.

Dohodnutá kupní cena za nemovitosti dosahuje zhruba 1,3 miliardy eur, uhrazena bude prostřednictvím dluhopisů a akcií,“ uvedla společnost Heimstaden. Švédská firma patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě, kromě Švédska působí také v Norsku, Dánsku, Německu a Nizozemsku. Její portfolio dosud tvořilo 52.300 bytů v hodnotě přibližně 108 miliard švédských korun (259 miliard Kč).

K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v pronájmu a provozu portfolia rezidenčních nemovitostí, pronájmu nebytových prostor, prodeji rezidenčních nemovitostí, poskytování služeb správy nemovitostí a výroby a rozvodu tepelné energie nepodléhající licenci,“ uvedl ÚOHS. Námitky proti spojení je třeba zaslat úřadu do pěti dnů. Úřad fúzi posuzuje ve zjednodušeném řízení, rozhodnutí tedy vydá do 20 dní.

Residomo je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. V majetku má hlavně někdejší hornické byty. Bývalá společnost RPG Byty je získala od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD.

V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. Proti prodeji společnosti vystupovalo Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ hájící zájmy nájemníků, podle nějž šlo o další krok k dokončení podvodné privatizace. Vlastníky firmy se staly investiční fondy Black­stone a Round Hill Capital, které ji nyní prodávají. V roce 2017 se firma RPG Byty přejmenovala na Residomo.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: katerina.stejskalova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com