Podle Augustína Carstense je nutné, aby vlády a centrální banky jednotlivých zemí neprodleně a masivně začaly podporovat své ekonomiky. Rozsah záchranných balíčků má být větší, než tomu bylo v před dvanácti lety.
Zatímco finanční a následná hospodářská krize vyvolaná v roce 2008 měla příčinu v riskantních operacích bankovního sektoru, dnešní situace je jiná. Banky jsou dnes jedním z klíčových hráčů, kteří mohou k obnově hospodářství poškozeného koronavirovou pandemií přispět. Myslí si to šéf Banky pro mezinárodní platby (BIS – Bank for International Settlements) Augustín Carstens.
Jenže regulace bankovního sektoru přijaté po finanční krizi, dnes bankám nedávají dostatečný prostor na to, aby mohly masivně úvěrovat postižené podniky. Proto je podle Carstense zapotřebí, aby na pomoc přispěchaly centrální banky a vlády. Ty musí vytvořit jakýsi most, po kterém bude do krizí zasažených firem proudit potřebná likvidita.
Některé centrální banky už rozhodly o pumpování bilionů dolarů do ekonomiky, další se k tomu chystají. „Jako další krok musí následovat vládou garantované úvěry malým a středním firmám. Kritériem může být například jejich ziskovost v minulých letech,“ uvedl Carstens. Důležitá je ale především rychlost státní pomoci.
2 comments