Ropa prudce klesá, Brent je nejníže od listopadu 2002

Rozdílové smlouvy články Ropa prudce klesá, Brent je nejníže od listopadu 2002

Ceny ropy na začátku týdne pokračují v propadu, severomořský Brent odepisuje kolem deseti procent a dostal se pod 23 dolarů za barel. To je nejníže od listopadu 2002, ukazují záznamy agentury Reuters. Za výrazným poklesem cen jsou dopady pandemie způsobené šířením koronaviru.

V důsledku pandemie klesá poptávka nejen po ropě, ale i po některých dalších komoditách. Naopak těžba zůstává vysoká, na trhu je proto čím dál více ropy, kterou teď nikdo nepotřebuje.

Kolem 19:00 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles 9,6 procenta na 22,54 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) pak ztrácela 5,1 procenta na 20,42 USD za barel. Ráno se propadla pod 20 dolarů a pohybuje se blízko 18letého minima.

Ceny ropy za poslední měsíc klesly o více než polovinu. Klesat začaly, když se Saúdské Arábii nepodařilo přesvědčit Rusko, aby podpořilo společnou dohodu s Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) o koordinovaném snížení těžby. Obě země pak oznámily, že každá svou těžbu zvýší.

Růst těžby přišel ve chvíli, kdy rafinerie po celém světě zpracovávají méně ropy a kdy klesla poptávka po pohonných hmotách, protože letecké společnosti odstavily velkou část svých flotil. Na silnicích je i méně aut, neboť mnoho zemí v rámci boje proti šíření nemoci COVID-19 omezilo cestování.

Podle analytiků, které oslovila BBC, kolaps poptávky kvůli nařízením souvisejícím s bojem proti šíření koronaviru je nyní hlavním důvodem propadu cen.

Americký prezident Donald Trump se dnes telefonicky dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na dialogu o globálních cenách ropy. Trump předtím označil cenovou válku mezi Rijádem a Moskvou za „šílenou“. Klesající ceny ropy ohrožují americké i světové těžaře, kteří se kvůli levné ropě obávají bankrotu.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 22,54 24,93
New York – NYMEX WTI květen 20,42 21,51

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: EL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com