Strůjce vakcíny proti COVID-19 navzdory slábnoucí pandemii o peníze nepřichází

lék, pfizer, vakcína, covid

Společnost Pfizer, farmaceutický gigant, kterého po uplynulých pandemických letech není třeba představovat, i nadále disponuje miliardovými příjmy. Daří se jí v prodeji tablet i vakcín proti nemoci COVID-19, nicméně křivka příjmu začíná dostávat poněkud jiné obrysy, než na jaké byla společnost zvyklá. Nemocných lidí po celém světě ubývá, i tak ale Pfizer nabízí atraktivní příležitost zejména v dlouhodobém horizontu.

Největší boom společnosti nastal s vypuknutím celosvětové pandemie, od té doby bychom našli opravdu málo lidí, kteří o Pfizeru pranic neslyšeli. Není to ale jen čínský virus, který jejím zaměstnancům umožňuje si vydělávat na živobytí. Společnost se zaměřuje i na prodej léků na ředění krve, vakcínu proti zápalu plic, vyrábí i léky na rakovinu prsu či artritidu.

V tomto bodě se ale firma nezasekla, ba naopak. Nadále vyvíjí další léky, na schválení momentálně čeká 10 produktů a dalších 27 je ve výrobním procesu. Pfizer disponuje tučnou sumou v hotovosti, což umožňuje nadále růst a pouštět se do vývoje nových léčidel.

Pod taktovkou má Pfizer od března společnost Arena Pharmaceutical, která stála téměř 7 miliard dolarů. Tato investice měla jednoduchý cíl, rozšířit nabídku imunozánětlivých léků ve své sbírce produktů. Investice mají společnosti zaručit stabilní příjmy, protože na masivní sumy, které tekly proudem v době očkování proti COVID, se už nelze spoléhat. Pfizer oznámil, že v blízké době převezme společnost Biohaven Pharmaceutical, to ho vyjde na 11,6 miliardy USD.

Prodej vakcíny a tablet proti COVID-19 dosáhly jen za první tři měsíce téměř 15 miliard dolarů. Má však spoustu dalších prvků, které jí zajistí dlouhodobou expanzi v tomto odvětví.

Pfizer disponuje luxusní zásobou hotovosti

Společnost má velkou výhodu na trhu, jelikož velkou část akvizic provádí v hotovosti. Zásoby hotovostních peněz Pfizeru se pohybují nad 23 miliardami USD. PFE nemá nejatraktivnější dividendový profil, ale dividenda společnosti se za poslední tři roky zvýšila o 11,1 % a činí 1,60 USD na akcii ročně. Dividendový výnos společnosti Pfizer navíc činí 3,2 %, což je více než dvojnásobek výnosu indexu S&P 500. Zvyšování dividend určitě stopku nedostane. Peněžní tok společnosti se za dva roky zvýšil o více než 173 %. Akcionáři tedy v dlouhodobém okně mohou počítat s jistými výnosy.

Neroste ale jen peněžní tok, tržby se také pohybují vzhůru. V prvním čtvrtletí roku 2022 se vyhouply na o 77 % na 25,66 miliardy USD. Rostoucí trend vykazuje i zisk na akcii ve výši 1,62 USD. Tady došlo k 70% růstu oproti předchozímu období.

Co říká Wall Street?

Akcie PFE si zachovávají konsenzuální hodnocení „mírně kupovat“. Predikce ceny PFE je 58,92 USD, což znamená 16,3% růst oproti současné úrovni. Cílové ceny analytiků se pohybují v rozmezí od 50 USD za akcii po 76 USD za akcii.

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *