Uber je dál ve ztrátě, rychle ale roste jeho donášková služba

Rozdílové smlouvy Novinky Uber je dál ve ztrátě, rychle ale roste jeho donášková služba

Provozovatel alternativní taxislužby Uber vykázal ve čtvrtém čtvrtletí čistou ztrátu 986 milionů dolarů (téměř 21 miliard Kč). Stejně jako v předchozích měsících jeho hospodaření nepříznivě zasáhla koronavirová krize. Donášková služba Uber Eats ale ve stejném období vzrostla o 130 procent. Firma to uvedla ve středu po skončení burzovního obchodování.

Tržby se v posledních třech měsících roku snížily o 16 procent na 3,2 miliardy dolarů. Obrat hlavního pilíře podnikání – přepravy osob – klesl zhruba o 50 procent. Za celý loňský rok činila ztráta Uberu 6,8 miliardy dolarů. O rok předtím byla ale kvůli vysokým nákladům na vstup na burzu ještě výrazně vyšší – 8,5 miliardy dolarů. Tržby se pak v roce 2020 snížily o 14 procent na 11,1 miliardy dolarů.

Uber do služby poskytující donášku jídla silně investuje. Loni provedl akvizici amerického rivala Postmates a koupil americkou firmu Drizly, která se specializuje na rozvoz alkoholu. Uber ještě nikdy nebyl v zisku. Analytik Daniel Ives ze společnosti Wedbush se ale podle agentury AFP domnívá, že si firma připravila půdu pro návrat k růstu a cestu k ziskovosti do konce roku 2021 nebo na začátku roku 2022.

Menší rival Uberu společnost Lyft by do tohoto cíle mohla dosáhnout ještě rychleji. V úterý uvedla, že očekává vzestup poptávky ve druhém čtvrtletí. Díky tomu a díky dalšímu snižování nákladů odhaduje, že by mohla vykázat zisk už ve třetím čtvrtletí letošního roku. Akcie Uberu po zveřejnění hospodářských výsledků mírně oslabily. Investoři počítali s mírně vyšším výnosem.

Zdroj: ČTK

Tagged , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor: AH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com