Účet dlouhodobých investic by měl být novým produktem na finančním trhu, který bude alternativou ke státem daňově podporovaným finančním produktům spoření na stáří, jimiž jsou penzijní fondy a životní pojištění. Obdobně jako tyto produkty má sloužit k vytváření úspor na stáří. Vznik účtu vychází z návrhu zákona, kterým ministerstvo financí mění některé zákony v souvislosti s rozvojem kapitálového trhu. V pondělí jej bude projednávat vláda.
„Jedním z podnětů pro zavedení účtu dlouhodobých investic byla zpráva Světové banky o kapitálovém trhu v ČR, podle které by klíčovým krokem k podněcování zájmu investorů o kapitálový trh bylo zavedení některé z forem ‚osobního spořicího účtu‘. Takovýto účet se široce využívá v rozvinutých trzích a pomáhá vytvářet větší zájem u investora o správu úspor na stáří,“ napsalo ministerstvo financí.
Novela rovněž počítá se zavedením nového typu účastnického fondu (tzv. alternativní účastnický fond), který má být alternativou k existujícím dynamickým fondům. U tohoto typu fondu ale má být poplatková politika nastavena tak volně, aby penzijním společnostem umožnila investovat například i do aktiv typu private equity fondů (fondů soukromého kapitálu), a potažmo nabídnout účastníkům v delší perspektivě možné vyšší zhodnocení, byť za cenu vyšší rizikovosti takové investice.
„Obě novinky považuji za krok správným směrem, je pouze škoda, že přicházejí až nyní a dostanou se do praxe zřejmě až v roce 2022,“ uvedl šéf investiční platformy Portu Radim Krejčí. Zavedením účtu se podle něj odstraní znevýhodnění moderních nebo alternativních investičních produktů. Ty by mohly být pro účely investování na důchod už nyní výhodnější než penzijní fondy. Pokud bude celý systém nastaven správně, mohli by lidé investovat na stáří nejen přes penzijní fondy, ale přímo do akcií, dluhopisů, prostřednictvím on-line asset managementu nebo do mixu těchto nástrojů, podotkl.
Zdroj: ČTK