USA propustily Turka odsouzeného kvůli sankcím vůči Íránu

Rozdílové smlouvy články USA propustily Turka odsouzeného kvůli sankcím vůči Íránu

Bývalý manažer turecké státní banky Hakan Atilla, odsouzený loni v USA za obcházení amerických sankcí vůči Íránu, dnes přiletěl do Istanbulu. Z amerického vězení byl propuštěn minulý týden po odpykání téměř celého trestu. Atillův případ byl jedním z třecích bodů v napjatých vztazích mezi USA a Tureckem, jehož prezident Recep Tayyip Erdogan proces označoval za vměšování do vnitřních záležitostí Turecka.

Bývalý zástupce ředitele turecké státní banky Halkbank Hakan Atilla byl v USA loni uznán vinným mimo jiné z bankovního podvodu a spiknutí s cílem porušit zákon o amerických sankcích. Odsouzen byl ke 32 měsícům, ač prokuratura žádala trest 15 let vězení. Se započtením vazby si za mřížemi odseděl 28 měsíců.

Proti Atillovi svědčil turecko-íránský obchodník Reza Zarrab, který se z obviněného stal klíčovým svědkem procesu. Vypověděl mimo jiné, že turecký prezident Erdogan věděl, že Turecko navzdory americkým sankcím obchoduje s Íránem, a z tehdejší pozice premiéra to schválil. Zarrab byl původně v USA také obviněn a za porušování sankcí, praní špinavých peněz a podvod mu hrozilo několik desítek let vězení. On ale přistoupil na dohodu, stal se z něj svědek a obvinění vůči němu byla posléze zrušena.

Osmačtyřicetiletého Atillu dnes na istanbulském letišti přivítali kromě rodičů, manželky a syna i ministři financí a dopravy Berat Albayrak a Mehmet Cahit Turhan. Podle deníku Hürriyet ho po příjezdu telefonicky uvítal ve vlasti i prezident Erdogan.

V kauze figurovalo původně devět obviněných, včetně tureckého exiministra hospodářství Zafera Caglayana a bývalého šéfa banky Halkbank Süleymana Aslana. Jako jediný byl ale nakonec v USA souzen Atilla.

Zarrab u americkéhou soudu mimo jiné vypověděl, že zaplatil Caglayanovi v letech 2012 až 2013 asi 50 milionů dolarů (přes miliardu korun). Peníze mu dal jako úplatky za to, že zatlačil na šéfa v bance Halkbank, aby Zarrabovi otevřel tajný bankovní účet. Přes něj měly jít obchodní transakce výměny ropy za zlato s Íránem, čímž se porušovalo americké embargo na Írán.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: katerina.stejskalova

Jeden komentář ke článku: “USA propustily Turka odsouzeného kvůli sankcím vůči Íránu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com