Von der Leyenová varuje Maďarsko a doufá ve vakcínu do konce roku

Rozdílové smlouvy články Von der Leyenová varuje Maďarsko a doufá ve vakcínu do konce roku

Předsedkyně Evropské komise pohrozila Maďarsku, že pokud jeho opatření přijatá v boji proti šíření koronaviru překročí povolenou mez, hrozí mu řízení pro porušování unijních smluv. Ursula von der Leyenová to podle agentury DPA uvedla v rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag, ve kterém také řekla, že vakcínu proti koronaviru by se mohlo podařit vyvinout do konce letošního roku.

Evropská komise nyní přezkoumává nouzová protikoronavirová opatření ve všech členských zemích, kterých se to týká, aby zjistila, jestli některá nejdou proti demokratickým hodnotám a základním právům. Kritizované zatím v tomto ohledu bylo především Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán může díky novému zákonu v době nouzového stavu zemi řídit pomocí dekretů.

Jsem připravena jednat, pokud omezení překročí povolenou míru,řekla von der Leyenová listu.Potom existuje riziko řízení pro porušování unijních smluv,“ pokračovala s tím, že je v pořádku, pokud členské státy EU reagují na krizi pomocí mimořádných opatření. „Ta ale musí být přiměřená, časově omezená a demokraticky kontrolovaná.“ Komise to sleduje ve všech zemích „ale na Maďarsko se z důvodu minulých kritických zkušeností zaměřujeme zvlášť důkladně„, zdůraznila předsedkyně EK.

Von der Leyenová také uvedla, že dva evropské výzkumné týmy učinily velký pokrok při vývoji vakcíny proti koronaviru. „Plánují, že brzy zahájí klinické testy,řekla šéfka EK. Než se bude látka moci začít masově vyrábět, budou ještě potřeba další kroky, ale von der Leyenová doufá, že vakcína by mohla být hotová koncem roku. EU podle jejích slov už jedná s výrobci, aby mohla spustit rychlou očkovací kampaň.

Šéfka Evropské komise v rozhovoru rovněž prohlásila, že staří lidé by v rámci ochrany před koronavirem mohli zůstat v izolaci až do příštího roku. Musíme omezit, co nejvíce to jde, možné kontakty se staršími lidmi, dokud nebude vyrobena vakcína proti nemoci covid-19, řekla von der Leyenová. Ujistila, že si uvědomuje, jak je izolace náročná, nicméně „když jde o otázku života a smrti, musíme zůstat disciplinovaní a trpěliví“. „Děti a mladí lidé si budou moci užívat více svobody pohybu dříve než starší lidé a ti, kteří mají nějaké zdravotní problémy,“ myslí si předsedkyně Evropské komise.

Zdroj: ČTK

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor: AH

Jeden komentář ke článku: “Von der Leyenová varuje Maďarsko a doufá ve vakcínu do konce roku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com