Zahraniční obchod se v říjnu přehoupl do přebytku 7,2 miliardy Kč

Rozdílové smlouvy články Zahraniční obchod se v říjnu přehoupl do přebytku 7,2 miliardy Kč


Zahraniční obchod Česka v říjnu vykázal přebytek 7,2 miliardy korun, zatímco před rokem byl 645 milionů ve schodku. Ke zlepšení bilance přispěl především pokles dovozu o 5,5 procenta, dovezlo se méně ropy a zemního plynu, ale také kovů a strojů. Vývoz také klesl, ale pomaleji než dovoz. Nepříznivě se na obchodu podepsalo prohloubení deficitu v obchodu s počítači a elektronikou, snížil se ale také přebytek v obchodu s auty. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

V téměř všech měsících letošního roku skončila bilance obchodu s cizinou přebytkem, říjnový je z nich nejnižší. Pouze v červenci vykázal obchod schodek, a to 1,5 miliardy korun.

Vývoz v říjnu klesl o 3,2 procenta na 335,9 miliardy korun, dovoz se snížil na 328,7 miliardy korun.

Co se týče dovozu, ropy a zemního plynu se v říjnu do Česka dovezlo za 10,6 miliardy korun, před rokem byl dovoz o 4,3 miliardy korun vyšší. Meziroční pokles zaznamenal i dovoz základních kovů, a to o 3,6 miliardy na 22,8 miliardy korun. Strojů a zařízení se dovezlo v říjnu za 30 miliard, zatímco loni v říjnu dovoz činil 33,2 miliardy korun. Stoupl ale dovoz motorových vozidel z 52 na 53,6 miliardy korun, což byl zároveň nejvyšší údaj za všechny letošní měsíce.

U vývozu zaznamenaly pokles počítače a elektronika, které exportéři vyvezli do zahraničí za 35 miliard korun. Před rokem v říjnu to bylo za téměř 38 miliard korun. Největší vývozní položkou jsou motorová vozidla s vývozem za 95,6 miliardy korun. Proti loňskému říjnu se exportérům automobilů dařilo lépe a za letošní rok jde o druhý nejvyšší vývoz po květnu.

Od ledna do října zatím obchodní bilance vykazuje přebytek 143,8 miliardy korun, což je o 57,8 miliardy více než před rokem. Vývoz od začátku roku stoupl o 3,1 procenta, dovoz o 1,2 procenta.

Zdroj: ČTK

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: J.A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com