Zákonodárci posoudí investiční dohodu mezi EU a Vietnamem

Rozdílové smlouvy články Zákonodárci posoudí investiční dohodu mezi EU a Vietnamem

Praha 11. října (ČTK) – Lepší ochranu investic českých podnikatelů ve Vietnamu by měla přinést dohoda mezi Evropskou unií a jejími členskými zeměmi a tímto asijským státem, kterou dostali k posouzení zákonodárci. Dohoda o ochraně investic by podle vlády mohla spolu se související obchodní smlouvou také přispět k liberalizaci investičního prostředí a posílit hospodářskou spolupráci s Vietnamem.

České firmy podle důvodové zprávy dosud investovaly ve Vietnamu do 34 projektů v hodnotě 90 milionů dolarů (asi 2,1 miliardy korun). Nejčastěji jde o investice do bankovnictví a do výrobního průmyslu, perspektivní je podle vlády také cestovní ruch.

Smlouva, která byla podepsána koncem června v Lucemburku a v Hanoji, zajistí podle důvodové zprávy vysokou ochranu investic. Zároveň dbá například na ochranu veřejného zdraví, bezpečnosti a životního prostředí. Případné spory, pokud se je nepodaří vyřešit smírně, bude řešit nově založený investiční soud složený ze zástupců unie, Vietnamu a jiných zemí.

„Dohodou bude zajištěno, aby investorům z EU a jejich investicím ve Vietnamu bylo poskytnuto spravedlivé a rovné zacházení a aby nedocházelo k jejich diskriminaci ve srovnání s vietnamskými investicemi,“ uvedla vláda.

Dohoda začne platit potom, co ji schválí všechny členské státy unie i Evropský parlament. V Česku s ní musí souhlasit obě parlamentní komory a podepsat prezident. Nová smlouva nahradí dvoustrannou česko-vietnamskou dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic z roku 1997.

Obchodní bilanci má Česko s Vietnamem podle vlády dlouhodobě zápornou. V roce 2017 Česko vyvezlo do Vietnamu zboží za 106 milionů dolarů. Opačným směrem putovalo zboží za 913,9 milionu dolarů, což znamená záporné saldo 807,9 milionu dolarů (18,97 miliardy korun). Z hlediska vývozů představuje Vietnam 0,06 procenta českých exportů, zatímco z Vietnamu pochází zhruba 0,55 procenta českých dovozů. Z Vietnamu se do Česka dováží spotřební zboží, vývoz zahrnuje hlavně dodávky strojů a zařízení a jejich souborů.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: aneta.prozrova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com