Ekonomika EU po stagnaci vzrostla v prvním čtvrtletí o 0,3 procenta

eu, stagnace, ekonomika, čr

Ekonomika Evropské unie po stagnaci na konci loňského roku vzrostla v letošním prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,3 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Meziročně pak tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) zrychlilo z 0,2 na 0,5 procenta. Mezičtvrtletní růst české ekonomiky byl vyšší než průměr EU.

V zemích eurozóny hospodářství za první čtvrtletí vzrostlo o 0,3 procenta po poklesu o 0,1 procenta. Meziročně ekonomika zemí platících eurem vykázala růst o 0,4 procenta proti růstu o 0,1 procenta v závěru loňského roku.

Česká ekonomika zaznamenala v prvním čtvrtletí proti předchozím třem měsícům růst o 0,5 procenta, ve čtvrtém čtvrtletí její růst činil 0,4 procenta. Meziročně pak v prvním kvartálu vykázala růst o 0,4 procenta proti meziročnímu růstu o 0,2 procenta ve čtvrtém čtvrtletí.

Z jednotlivých členských zemí, za které už jsou údaje k dispozici, zaznamenalo nejvyšší nárůst proti předchozímu čtvrtletí Irsko (plus 1,1 procenta), následované Lotyšskem, Litvou a Maďarskem (všechny plus 0,8 procenta). Švédsko bylo s minus 0,1 procenta jediným členským státem, který vykázal pokles HDP proti předchozímu čtvrtletí.

Zdroj: čtk

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *