Pohostinství v Německu v prvním pololetí meziročně reálně, tedy po očištění o vliv inflace, vzrostlo o 5,8 procenta. Za úrovní před pandemií covidu-19 ale ještě zaostává. Podle Německého svaz hotelů a restaurací (Dehoga) může odvětví vykázat čtvrtý ztrátový rok po sobě.
Obavy z budoucího vývoje
„Situace je extrémně náročná,“ řekl podle agentury DPA prezident svazu Dehoga Guido Zöllick. Varoval před návratem k plné dani z přidané hodnoty (DPH) na jídlo v restauracích na přelomu roku: „Pak jsou další uzavírky nevyhnutelné.“ DPH na potraviny v pohostinství byla během pandemie snížena z 19 na sedm procent. Vzhledem k obavám z energetické krize bylo nařízení prodlouženo do konce letošního roku.
Ve srovnání s pololetím před pandemií byly tržby v pohostinství reálně slabší o 10,4 procenta. Po započtení růstu cen, tedy v nominálním vyjádření, se ale tržby v prvních šesti měsících letošního roku zvýšily o 15,8 procenta, což je o 9,6 procenta více než před krizí. Za rozdílem mezi oběma výpočty je výrazný růst cen v pohostinství. Podle statistiků k tomu přispěly dražší potraviny, rostoucí mzdy personálu a náklady na energie.
Navýšení tržeb
Restaurace, hospody a zařízení podobného typu zvýšily tržby reálně o 1,2 procenta, nominálně pak byly o 11,6 procenta vyšší než v pololetí roku 2022. Více se v pololetí dařilo hotelům a dalším ubytovacím zařízením, které reálně zvýšily tržby o 17,6 a nominálně dokonce o 27,3 procenta.
Inflace v Německu dosáhla v loňském roce 8,7 procenta, což byl rekord v novodobých dějinách spolkové republiky. V červnu se podle metodiky Evropské unie zvýšila na 6,8 procenta z květnových 6,3 procenta, v červenci pak obnovila pokles na 6,5 procenta.
Zdroj: ČTK