Počet nezaměstnaných v Německu podle sezonně upravených údajů v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem nečekaně vzrostl, a to o 9000 na 2,76 milionu. Míra nezaměstnanosti ale zůstala na šesti procentech. Firmy více využívají dotovaný program ochrany pracovních míst, takže více zaměstnanců pracovalo pouze na zkrácený úvazek. Ve své předběžné zprávě to dnes uvedl spolkový úřad práce. Vývoj podle analytiků znamená další překážku pro zatím křehké oživení největší evropské ekonomiky.
Analytici podle agentury Reuters očekávali naopak pokles počtu nezaměstnaných, a to o 10.000. Loni v dubnu bylo bez práce 2,63 milionu Němců a míra nezaměstnanosti činila 5,8 procenta. Loňský duben byl prvním měsícem, ve kterém se plně projevily dopady omezení pohybu zavedených ve snaze zabránit šíření nemoci covid-19.
Úřad práce také oznámil, že počet lidí pracujících na zkrácený úvazek se v únoru zvýšil na 3,27 milionu z lednových 3,19 milionu. Lednový údaj byl zpřesněn směrem vzhůru kvůli pozdním registracím. Práce na zkrácený úvazek dosáhla vrcholu loni v dubnu, kdy se dávky z programu vyplácely téměř šesti milionům lidí, uvedla agentura DPA.
Německu se nedaří dostat pod kontrolu třetí vlnu epidemie. Jeho snahy komplikuje nakažlivější varianta prvně odhalená v Británii a relativně pomalé zavádění očkování. Ministr financí Olaf Scholz a ministr hospodářství Peter Altmaier se v uplynulých dnech vyjádřili, že nečekají výrazné zmírnění omezení před koncem května.
Německá ekonomika loni kvůli pandemii klesla o 4,9 procenta. V letošním roce vláda počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,5 procenta a v příštím roce o 3,6 procenta. Na německé ekonomice je závislá i řada českých firem.
Zdroj: ČTK
One comment