Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na vrcholné schůzce v Bruselu hledají společné cesty, jak omezit růst cen energií a jeho dopad na obyvatele. Hovoří se například o reformě trhu, o stanovení limitu cen elektřiny či o společných nákupech plynu.
Vzhledem k výrazně odlišným pohledům se však neočekává, že se vyjma možnosti společně pořizovat plyn či povinnosti plnit před zimou zásobníky shodnou na dalších konkrétních krocích. Měli by také potvrdit cíl zbavit se závislosti na ruských energiích „nejdříve, jak to bude možné“.
Ceny energií stále rostou
„Chceme řešit sociální dopady cen elektřiny a plynu,“ řekl při příchodu na jednání šéf unijních vrcholných schůzek Charles Michel. Energie prudce zdražily loni v souvislosti s oživením po koronavirové krizi a s nedostatečnými zásobami plynu. Nyní se Evropa obává nového zdražování kvůli ruské invazi na Ukrajinu.
Lídři jsou však rozděleni v pohledu na to, co všechno by evropský blok mohl proti zdražování udělat společně. Premiéři Španělska či Řecka prosazují reformu energetického trhu či zastropování cen elektřiny. To však odmítají Německo, Nizozemsko a skandinávské státy, podle nichž trh funguje dobře a vyrovná se s tímto dočasným výkyvem cen. Diplomaté proto čekají dlouhou diskusi. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) by v optimálním případě vznikl soubor společných opatření, ze kterých by si jednotlivé státy mohly vybírat to, co je pro ně výhodné. „Já nevěřím v regulaci trhu a v to, že by k tomu byli nuceni všichni, to by nebylo dlouhodobě výhodné,“ uvedl Fiala.
Lídři by podle návrhu závěrů měli podpořit plán, s nímž ve středu přišla Evropská komise a který nepočítá se zásahy do fungování trhu. Brusel chce proti vysokým cenám bojovat povinným plněním zásobníků před zimou na čtyři pětiny jejich kapacity či společnými nákupy plynu.
Zdroj: ČTK
One comment