Ukrajina dosavadní škody způsobené ruskou invazí vyčísluje na 564,9 miliardy dolarů

Ukrajina dosavadní škody způsobené ruskou invazí vyčísluje na 564,9 mld. USD

Ukrajina dosavadní škody způsobené ruskou invazí vyčísluje na 564,9 miliardy dolarů (12,7 bilionu Kč). Na svém facebookovém profilu o tom dnes informovala místopředsedkyně ukrajinské vlády a ministryně hospodářství Julija Sviridenková. Dodala, že Ukrajina bude po agresorovi žádat odškodnění, a to jak na základě soudních rozhodnutí, tak převodem zmrazených ruských aktiv.

Zničená infrastruktura

Výčet škod mimo jiné zahrnuje zničenou infrastrukturu (119 miliard dolarů). Poškozeno bylo podle ukrajinské ministryně 8000 kilometrů silnic, desítky železničních stan a řada letišť.

Kyjev dále zohledňuje například ztrátu hrubého domácího produktu (HDP) 112 miliard dolarů či 54 miliard přímých investic do tamní ekonomiky. Státní rozpočet podle výčtu přišel o 48 miliard dolarů, firmy a organizace o 80 miliard dolarů.

Škody civilnímu obyvatelstvu

Škody, jež okupace přivodila civilnímu obyvatelstvu, resort odhaduje na 90,5 miliardy dolarů. Konkrétněji rozvádí, že bylo zničeno deset milionů metrů čtverečních bydlení, 200.000 aut a znemožněno zásobování potravinami pro pět milionů lidí.

Zdroj: ČTK

11 comments

  1. […] Ruské ministerstvo energetiky již omezilo přístup ke svým měsíčním údajům o těžbě ropy a plynu, řada velkých společností nesměla dát k dispozici své účetní závěrky a zveřejňování některých údajů omezila také centrální banka. Ruská vláda rovněž navrhuje, aby se objem ruských zlatých a devizových rezerv – nyní zveřejňovaných každý týden – stal státním tajemstvím. […]

  2. […] Ukrajina se v úterý stala terčem ruských raketových útoků. Večer dopadla na polské území poblíž Ukrajiny střela a nyní se zjišťuje, zda ji vypálili Rusové, nebo Ukrajinci. Předběžné závěry podle médií naznačují, že šlo o střelu vypálenou z Ukrajiny, patrně v obraně proti raketovým útokům z Ruska. Szijjártó řekl, že mluvil se svým polským protějškem a že Budapešť čeká, k jakému závěru Varšava dojde při svém vyšetřování. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *