Energetická společnost Uniper, která sídlí v Düsseldorfu, tak odstaví zhruba polovinu svých evropských výrobních kapacit.
Uniper tak reaguje na plán spolkové vlády zbavit se do roku 2038 všech svých uhelných elektráren za účelem splnění klimatických cílů vytyčených do poloviny tohoto století. První elektrárny hodlá Uniper (který vznikl v roce 2016 oddělením od E.Onu) uzavřít do konce roku 2022. Prvními budou tři bloky elektrárny ve Scholvenu a Wilhelmshavenu o instalované kapacitě 1,5 gigawattů.
Zbylé elektrárny ve Staudingeru a Heydenu s instalovanou kapacitou 1,4 gigawattů přestanou proud vyrábět do konce roku 2025. „Právě určujeme budoucnost Uniperu. Opatření, která v důsledku našeho rozhodnutí přijmeme, budou doprovázena kroky zaměřenými na zabezpečení našich zaměstnanců,“ uvedl šéf Uniperu Andreas Schierenbeck pro agenturu Reuters.
Elektrárny Uniperu vypouštěly ročně necelých šedesát milionů tun oxidu uhličitého. Jejich odstavení tedy klimatu uleví, ačkoli například emise RWE jsou zhruba dvojnásobné. Na druhé straně se energetická společnost může těšit na státní kompenzace, které by podle předběžných odhadů mohly dosáhnout 365 milionů eur.