Ruská ekonomika loni zpomalila tempo růstu na 1,3 procenta

Rozdílové smlouvy články Ruská ekonomika loni zpomalila tempo růstu na 1,3 procenta

Ruská ekonomika loni podle předběžných údajů vzrostla o 1,3 procenta. Výrazně tak zpomalila z 2,5 procenta v předchozím roce, ukázaly dnes údaje ruského statistického úřadu Rosstat. Výsledek ale mírně překonal očekávání analytiků. Ti v anketě agentury Reuters předpokládali, že hrubý domácí produkt (HDP) vzroste o 1,2 procenta, ruská centrální banka pak čekala růst maximálně o 1,3 procenta.

Finanční trhy údaje o vývoji HDP sledují velmi pozorně, protože problém pomalého růstu ekonomiky se v Rusku stal naléhavým tématem. Přilákal pozornost i prezidenta Vladimira Putina, který nařídil vládě, aby hledala způsoby, jak tempo růstu ekonomiky zrychlit.

„Je to první odhad, protože zatím ještě nemáme úplná data,“ řekl novinářům šéf Rosstatu Pavel Malkov. V budoucnu, až úřad bude mít více informací, se tak mohou údaje změnit.

V minulosti Rosstat údaje zpřesňoval tak, že statistika obvykle vyzněla příznivěji. Koncem roku 2019 údaj o růstu HDP za rok 2018 zpřesnil na 2,5 procenta z původních 2,3 procenta.

V příštích letech by tempo růstu podle očekávání mělo zrychlit, zejména díky státním investicím do velkých infrastrukturních projektů. Podle odhadu centrální banky by do roku 2022 měl růst činit dvě až tři procenta. Letos se podle analytiků má HDP zvýšit o 1,8 procenta.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: aneta.prozrova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com