Akcie Amazonu: Žhavé zboží nebo jasný propadák?

amazon, box, logo

V přístupu k akciím největšího zasilatelského řetězce světa jsou mnozí investoři skeptičtí. Na akcie NASDAQ:AMZN se lepí potíže už dlouhé měsíce. Spouštěčem problémového období byl odchod Jeffa Bezose z pozice generálního ředitele společnosti v polovině roku 2021. To však není jediná věc, která americkou společnost trápí. Zisky klesají a zaměstnanci balancují na tenkém ledě kvůli sdružování v odborech.

Ještě před nedávnem se pohybovala tržní kapitalizace v hodnotách přes 5 bilionů dolarů, momentální krize ale hodnotu firmy stlačila dokonce pod 1 bilion USD.

Už loni byly akcie Amazonu drahé. Ve vrcholném stadiu se dokonce AMZN prodávala za více než 65násobek zisku, 50násobek cash flow a 30násobek EV/EBITDA. Takové hodnoty jsou už téměř alarmující. Pokud se někdo opravdu rozhodne takto zainvestovat, musí vše jít jako na drátkách, aby bylo možné dosáhnout zisku. V roce 2022 se ty drátky ale spíše zadrhávají a Amazonu nejde podle plánu prakticky nic.

Ocenění akcií je nyní mnohem příznivější. Dlouho očekávaný split akcií Amazonu v poměru 20 ku 1 snížil hodnotu akcií z nepřehledné úrovně nad 2 000 USD za akcii na současných něco málo přes 100 USD. Díky tomu by se akcie AMZN měly stát přístupnějšími pro drobné investory. Dostupnější se jeví i obchodování s prodejními a kupními opcemi společnosti, které dříve měly gigantické prémie.

Vyplatí se investovat?

Vrásky na čele způsobuje i maloobchodní odvětví. V Severní Americe společnost vykazuje záporné ziskové marže, na mezinárodním poli je na tom ještě hůře. Kameny úrazu jsou ceny pohonných hmot, náklady na dopravu, nebo třeba i přehnaně vysoké náklady na mzdy. Obavy z recese, rostoucí inflace a úrokové sazby situaci také nezlepšují.

Nebude to dlouho trvat a krize se dotkne i podnikání v oblasti webových služeb. V Silicon Valley nyní převládá propouštění a snižování počtu zaměstnanců. Startupy jsou v režimu přežití a společnosti v režimu přežití nespěchají s většími výdaji na cloudový hosting.

Potenciální akcionáři by si měli klást otázku, jestli společnost bude v následujícím roce fungovat tak, jak má. Respektive jak moc se obávají toho, že fungovat v dlouhodobém horizontu nebude.

3 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *