Vláda projedná úsporný tarif pro domácnosti s vysokými cenami energií

elektřina, energie

Úsporný tarif má být jedním z vládních nástrojů v boji proti rostoucím cenám energií. Stát by měl lidem na část spotřeby elektřiny a plynu zajistit slevu 15 až 20 procent. Tarif by měl platit od nadcházející topné sezony, zřejmě od 1. října 2022 do 1. října 2023. Náklady státního rozpočtu na tuto pomoc ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN) odhaduje mezi 16 až 24 miliardami korun. Na svém středečním jednání projedná zavedení úsporného tarifu vláda. Ceny energií zdražují od loňského podzimu a jsou například také příčinou pádu největšího alternativního dodavatele energií Bohemia Energy. Ceny energií vzrostly o desítky procent.

Ministr Síkela v pondělí v České televizi uvedl, že návrh počítá také s podporou domů, které mají plynové kotelny, ale i s podporou podnikatelů a firem. Přesnější informace ale neuvedl. Ministerstvo podle něj myslí také na domácnosti, které jsou napojené na teplárny, zde podle Síkely ale stát zřejmě půjde cestou podpory modernizace teplárenství.

Konkrétní detaily k podpoře domácností, které topí plynem a elektřinou, oznámí vláda po středečním jednání, řekl dnes David Hluštík z odboru komunikace ministerstva průmyslu. Domácnosti, které odebírají teplo z tepláren, dostanou příspěvek jen na tu část energií, na jejichž dodávky mají uzavřenou smlouvu se soukromým dodavatelem – tedy na svícení a vaření. „Tohoto nedostatku jsme si vědomi od počátku přípravy tarifu. MPO pracuje na tom, aby ho vyřešilo. Výše slevy pro elektřinu se bude odvíjet podle distribuční sazby v daném odběrném místě a pro plyn podle odebíraného množství. Konkrétní výše se určí na základě nařízení vlády,“ uvedl Hluštík.

Tarif je podle Hluštíka pro všechny domácnosti, které využívají plyn či elektřinu. „Půjde o fixní částku, kterou za klienta z ročního vyúčtování energií zaplatí stát. Její výše se určí podle toho, na co domácnost elektřinu nebo plyn používá,“ uvedl Hluštík.

Podobu úsporného tarifu kritizovalo již dříve například Teplárenské sdružení, tarif se podle něho nemá vztahovat na dodávky tepla z tepláren. Na soustavu zásobování teplem jsou přitom připojeny čtyři miliony lidí, úsporný tarif se však má podle sdružení týkat pouze domácností, které topí elektřinou nebo plynem.

Prostřednictvím takzvaného úsporného tarifu na energie by mohly domácnosti, které topí plynem nebo elektřinou, dostat maximálně 9000 Kč. Uvedla to v neděli večer Česká televize (ČT). Ministr Síkela řekl ČT, že u malých domácností s nízkou spotřebou to budou řádově tisíce korun, u velkých domácností s velkou spotřebou se bude částka v tisících blížit dvouciferné částce.

Peníze půjdou pouze na energie domácností

Tarif se nebude vztahovat na chaty a chalupy, dobíjení z elektromobilů, vytápění z tepláren ani firem. Pokud některá domácnost využívá více zdrojů, získá příspěvek dvakrát. Příslušný návrh zákona chystá ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), přesnou podobu úsporného tarifu zákon neupravuje, stanoví ji vláda svým nařízením. Energie bude stát dotovat prostřednictvím operátora, který státní peníze na podporu pošle jednotlivým dodavatelům.

Důvodem prudkého zdražování v posledních měsících je růst velkoobchodních cen energií na burze, kde pro své klienty nakupují dodavatelé. Ceny nyní rostou také například kvůli ruské invazi na Ukrajinu a nejistotě kolem ruského plynu.

Vládní analýza o vývoji cen energií, kterou si nechal vypracovat ministr průmyslu a obchodu Síkela ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), podle deníku E15 tvrdí, že v porovnání s loňským říjnem budou na konci června ceny elektřiny vyšší o 45 procent a ceny plynu o 35 procent. Analýza, kterou má E15 k dispozici, dále upozorňuje, že do konce letošního roku vzrostou ceny elektřiny o 86 procent a plynu o 59 procent, a to za předpokladu ustálení současné úrovně velkoobchodních cen.

Zdroj: ČTK

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.