Americká ekonomika loni vzrostla o 5,7 procenta, nejvýrazněji od roku 1984

americká ekonomika, vlajka, wall street

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se vloni zvýšil o 5,7 procenta, což je nejvíce od roku 1984. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedlo americké ministerstvo obchodu. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodářský růst zrychlil v ročním přepočtu na 6,9 procenta z 2,3 procenta ve třetím kvartálu. Překonal tak očekávání analytiků, kteří podle agentury Reuters očekávali zrychlení tempa na 5,5 procenta.

V roce 2020 se největší ekonomika světa v důsledku pandemie propadla o 3,4 procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles za 74 let. Očekává se, že v letošním roce bude americká ekonomika pokračovat v růstu, i když pomalejším tempem než loni. Mezinárodní měnový fond (MMF) letos například počítá v USA se čtyřprocentním růstem.

V loňském roce hospodářský růst v USA podporovaly rozsáhlé rozpočtové stimuly a mimořádně nízké úrokové sazby. Americká centrální banka (Fed) však tento týden signalizovala, že v březnu zahájí zvyšování úroků. Řada amerických podniků, zejména v odvětví pohostinství a zábavy, se navíc nadále potýká s negativními dopady šíření nové koronavirové varianty omikron.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *