Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí rychleji, než činily odhady

Rozdílové smlouvy Novinky Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí rychleji, než činily odhady

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla tempem 2,3 procenta ročně, což je více, než se čekalo. Ve své konečné zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo obchodu. Předběžná zpráva počítala s růstem o 2,1 procenta, první rychlý odhad byl ještě pesimističtější a počítal s dvouprocentním růstem.

I tak jde o výrazné zpomalení proti druhému čtvrtletí, kdy růst hrubého domácího produktu (HDP) v přepočtu na celý rok činil 6,7 procenta. Vyhlídky na výraznější zlepšení přitom nyní zastiňuje rychlé šíření koronavirové varianty omikron, upozorňují analytici.

HDP měří celkovou produkci zboží a služeb za dané období. Ve Spojených státech se ale HDP vykazuje podle jiné metodiky než v Evropě, kde se nepoužívá přepočet na celý rok, ale změna proti předchozím třem měsícům a pak změna proti stejnému období předchozího roku.

Spojené státy mají největší ekonomiku světa, jejich hospodářství ale ve třetím čtvrtletí rostlo pomaleji než hospodářství Evropské unie. Pokud by se použila srovnatelná metodika výpočtu, pak růst HDP ve třetím čtvrtletí v unii proti předchozím třem měsícům činil 2,1 procenta, zatímco růst v USA by dosáhl 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor:

Jeden komentář ke článku: “Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí rychleji, než činily odhady

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com