Austrálie kvůli koronaviru povzbudí ekonomiku finanční injekcí

Rozdílové smlouvy články Austrálie kvůli koronaviru povzbudí ekonomiku finanční injekcí

Austrálie kvůli šíření nového koronaviru povzbudí ekonomiku částkou 17,6 miliardy australských dolarů (zhruba 260 miliard Kč). Chce se tak vyhnout případné recesi ve druhém čtvrtletí, která by nastala poprvé po téměř 30 letech. Na tiskové konferenci to dnes oznámil premiér Scott Morrison. Země rozšiřuje zákazy cestování, možná se dotknou i všech letů do Evropy.

Ekonomický balíček má za úkol dotovat mzdy 120.000 učňů, poskytne jednorázové hotovostní platby až 750 australských dolarů více než šesti milionům příjemců sociálních dávek, malým firmám pak nabídne až 25.000 australských dolarů. Ministr financí Josh Frydenberg dodal, že vláda většinu peněz uvolní okamžitě s nadějí, že ve druhém čtvrtletí pomohou povzbudit ekonomiku až o 1,5 procentního bodu.

Australské hospodářství nezažilo recesi, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí poklesu hrubého domácího produktu (HDP) za sebou, od začátku 90. let. V poslední době ale zpomalovalo, což je problém pro Morrisona, který loni v květnu vyhrál volby hlavně díky slibu, že pod jeho vedením bude ekonomický růst silnější.

Aby omezila další šíření nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, prodlouží australská vláda o týden stávající zákaz cestování do Číny, Jižní Koreje a do Itálie, tedy do zemí, které jsou nákazou nejvíce zasaženy. Výbor pro nouzové zdravotní situace zváží, zda nezakáže veškeré cestování do Evropy.

Balíčky na povzbuzení ekonomiky schvalují kvůli obavám z dopadů koronaviru i další vlády. Ve středu oznámila pomoc v objemu 25 miliard eur (téměř 643 miliard Kč) italská vláda, 30 miliard liber (více než 881 miliard Kč) věnuje na stejný účel britský kabinet.

V Austrálii nyní pobývá se svou ženou herečkou Ritou Wilsonovou oscarový herec Tom Hanks, kteří v noci na dnešek oznámili, že se nakazili novým koronavirem. V zemi připravovali natáčení filmu o Elvisi Presleym. Nyní jsou v izolaci.

Zdroj: ČTK

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: AN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com