ČSÚ: Letošní úroda obilí bude průměrná, máku se sklidí asi nejvíc za 10 let

Rozdílové smlouvy články ČSÚ: Letošní úroda obilí bude průměrná, máku se sklidí asi nejvíc za 10 let

Zemědělci by letos měli sklidit v Česku 6,995 milionu tun základních obilovin, o čtyři procenta méně než loni. Úroda řepky by pak měla meziročně klesnout o 13,3 procenta na 1,079 milionu tun. Vyplynulo to z druhého odhadu Českého statistického úřadu, který ho dnes zveřejnil na svém webu. První odhad z června byl pesimističtější, předpokládal u sklizně obilí proti loňsku zhruba sedmiprocentní pokles a u řepky pokles o 13,9 procenta.

Zatímco úroda obilovin by měla být podle statistiků průměrná, u máku ji předpokládají nejvyšší za posledních deset let. Sklidit by se ho mělo 31.000 tun, proti loňskému roku o 41,4 procenta více. „Zatím rekordní sklizeň byla dosažena v roce 2008, kdy se sklidilo téměř 50.000 tun máku,“ uvedla Dagmar Lhotská z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

Podle statistiků je letošní sklizeň kvůli deštivému počasí pomalejší. Co se týče hektarového výnosu plodin, u obilovin má být meziročně nižší o 2,9 procenta a u řepky o 6,8 procenta. U máku čekají zemědělci meziroční pokles hektarového výnosu o 2,8 procenta. V porovnání s loňským rokem má být podle statistiků nižší sklizeň všech druhů ozimých obilovin, tedy pšenice ozimé, ječmene ozimého a tritikale, což je kříženec žita a pšenice. U pšenice ozimé, která je v Česku nejrozšířenější obilovinou, ČSÚ předpokládá, že její sklizeň kvůli menšímu množství osetých ploch klesne téměř o deset procent na 4,322 milionu tun. Ječmene ozimého se podle odhadu sklidí meziročně o 9,4 procenta méně, 632.000 tun a sklizeň tritikale klesne o 4,4 procenta na 204.000 tun.

Naopak sklizeň jařin, tedy pšenice a ječmene jarního a ovsa, je příznivější. Odhadovaná sklizeň pšenice jarní má být ve srovnání s loňským rokem více než trojnásobná, má činit 373.000 tun, důvodem je mimo jiné výrazné rozšíření osevní plochy. Přibylo i ploch osetých ovsem, kterého by se mělo sklidit podle odhadu 212.000 tun, meziročně o 15,5 procenta více. Úroda ječmene jarního je na podobné úrovni jako loni a sklidí se ho 1,117 milionu tun, odhadli statistici.

Zdroj: ČTK

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com